Zapewne wielu z Was zastanawia się, od czego zacząć planując odchudzanie.
Skuteczna redukcja masy ciała to mozolny proces. Z pewnością nie jest efektem jednorazowej zmiany, lecz drobnych modyfikacji wprowadzanych każdego dnia. Tutaj nie ma windy na szczyt – trzeba iść schodami.
Poniżej przedstawiamy 10 praktycznych porad, które pomogą Ci szybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę.
Odchudzanie to przede wszystkim redukcja kalorii spożywanych w ciągu dnia. Nie można schudnąć, mając nadwyżkę energetyczną. Jednak pewne działania pozwolą nam na szybsze osiągnięcie wyznaczonego celu. Istnieją produkty, które poprawiają metabolizm, tłumią apetyt i działają jak naturalne spalacze tłuszczu. Istnieją również te, które ten mechanizm spowalniają.
Codzienne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów jest kluczem do zrzucenia zbędnych kilogramów. Woda jest bowiem niezbędna w procesach przemiany materii. Bez niej nie jesteśmy w stanie trawić spożytego pokarmu ani pozbywać się toksyn z organizmu. Dzięki niej odchudzanie przebiega efektywniej, a tkanka tłuszczowa spalana jest znacznie szybciej
Dodatek cukru jest najgorszym składnikiem współczesnej diety. Większość ludzi spożywa go o wiele za dużo. Dostarcza pustych kalorii bez niezbędnych składników odżywczych i na dłuższą metę może spowolnić metabolizm.
Cukier jest zły, ale cukier w postaci płynnej jest jeszcze gorszy.
Badania konsekwentnie pokazują, że osoby pijące słodkie napoje ważą więcej niż osoby, które tego nie robią.
Soki, napoje i wszystkie słodkie płyny nafaszerowane są gigantyczną dawką cukru. Dla przykładu: Jedna mała puszka Coca-coli zawiera 35 gramów cukru. W przeliczeniu na łyżeczki jest to równowartość aż 7 łyżeczek cukru. Wyobrażasz sobie tak posłodzić herbatę?
Mało tego, jedna puszka to 137 kcal, czyli mniej więcej tyle, co średni banan, lub dwa małe jajka. Warto mieć to na uwadze i zastanowić się przed ponownym sięgnięciem po taki produkt.
Błonnik pokarmowy poprzez swoje wyjątkowe właściwości wspomaga odchudzanie i ułatwia utrzymać prawidłową masę ciała. Działa zbawiennie na układ pokarmowy. Poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom oraz zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Ponadto błonnik pomaga ograniczyć apetyt i zapewnia długotrwałe uczucie sytości po jedzeniu.
Dzienna dawka błonnika dla osoby dorosłej to 20-40 g na dobę. Osobom na redukcji zaleca się tę górną granicę.
Przyprawy, których na co dzień używamy w kuchni, by uzyskać lepszy smak potraw, z powodzeniem możemy wykorzystać jako środek wspomagający odchudzanie. Pewne z nich wykazują korzystne działanie na niestrawność poprzez zwiększenie wydzielania enzymów trawiennych. Inne z kolei wspomagają proces przemiany materii, a tym samym proces spalania tłuszczu. Niektóre powodują uczucie sytości po posiłku.
Zalecane przyprawy w odchudzaniu to:
Warzywa to zdecydowanie dobry wybór podczas odchudzania. Zawierają niewiele kalorii, a dużo błonnika, witamin i składników mineralnych. Wysoka zawartość wody zapewnia im niską gęstość energetyczną, dzięki czemu są bardzo sycące.
Badania pokazują, że ludzie, którzy jedzą warzywa zwykle ważą mniej.
Frytki smażone w głębokim tłuszczu, mięso w podwójnej panierce czy jajecznica na maśle i boczku to często przysmaki osób zmagających się z nadwagą. Tak nie powinno być.
Tłuszcze zawierają aż 9 kalorii w 1 gramie. Wobec tego dwie łyżki stołowe oleju zawierają już 90 kcal. Dla porównania wartość energetyczna białka i węglowodanów wynosi 4 kalorię. To naprawdę duża różnica, zwłaszcza dla osób na redukcji.
Twój mózg potrzebuje trochę czasu zanim zarejestruje, że jesteś już najedzony. Dotarcie do mózgu sygnału o sytości zajmuje około 20 minut od rozpoczęcia jedzenia, dlatego właśnie powinniśmy konsumować powoli. W ten sposób unikniemy przejedzenia i nadmiaru kalorii.
Niektóre badania pokazują, że koncentrowanie się na posiłku, a nie innych czynnościach podczas jedzenia, powoduje, że w ciągu dnia mniej podjadamy.
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu wykazują korzystny wpływ na zdrowie i odchudzanie. Występują zarówno w suplementach, jak i sfermentowanej żywności. Jeszcze niedawno nikt nie wiedział o ich zbawiennym działaniu, a teraz co chwilkę dowiadujemy się o ich kolejnych dobroczynnych właściwościach.
Naukowcy sugerują, że mogą zmniejszyć liczbę kalorii wchłanianych z pożywienia oraz poprawić poziom hormonów związanych z apetytem i magazynowaniem tłuszczu. Uważa się, że niektóre probiotyki mogą hamować wchłanianie tłuszczów w diecie, zwiększając ilość tłuszczu wydalanego. Innymi słowy, powodują, że organizm „zbiera” mniej kalorii z pożywienia, które jesz.
Najnowsze publikacje wykazują, że osoby z otyłością mają zwykle mniej różnorodnych bakterii jelitowych niż osoby szczupłe. Co więcej, niektóre badania na zwierzętach pokazują również, że gdy bakterie jelitowe myszy z otyłością zostały przeszczepione do jelit chudych myszy, szczupłe myszy nabawiły się otyłości.
Aktywność fizyczna z pewnością nie potrzebuje zbyt wielu wyjaśnień. Nie od dziś wiadomo, że regularne ćwiczenia to doskonały sposób na spalanie kalorii i poprawę metabolizmu. Co ciekawe, badania pokazują, że aktywność fizyczna nie tylko pozwala spalić tłuszcz, a również tłumi apetyt.
Zdecydowanie warto znaleźć w sobie trochę motywacji i ruszyć się z kanapy.
Droga do wymarzonej sylwetki zdecydowanie nie jest prosta. Odchudzanie może potrwać trochę czasu, ale z tymi wskazówkami z pewnością przyspieszysz ten proces. Jeśli jednak zależy Ci na ekspresowej redukcji, skorzystaj z porady dietetyka.
Przeczytaj także:
Leptyna — winowajca otyłości? Poznaj działanie hormonu sytości
Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25746935/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20646222/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19661958/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20796216/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19336356/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28343939/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3809630/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18589027/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29767425/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19875483/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32935533/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2677729/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31703257/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28762696/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24330093/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19043404/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6893459/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27252163/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21596715/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21951360/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23624293/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23493533/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23966427/