fbpx

Naturalne spalacze tłuszczu

Redukcja tkanki tłuszczowej uzależniona jest głównie od ujemnego bilansu energetycznego diety oraz zwiększonej aktywności fizycznej. Istnieją jednak produkty, dzięki którym odchudzanie będzie znacznie szybsze. Naturalne spalacze tłuszczu – dziś przyjrzymy im się bliżej.

Sprawdź, co pomoże Ci uzyskać wymarzoną sylwetkę. 

Termin „spalacz tłuszczu” używany jest do opisania substancji, o których twierdzi się, że gwałtownie zwiększają metabolizm tłuszczów lub wydatek energetyczny, upośledzają wchłanianie tłuszczu, zwiększają utratę wagi, zwiększają utlenianie tłuszczu podczas ćwiczeń lub w jakiś sposób powodują długotrwałe adaptacje promujące metabolizm tłuszczów.

Często suplementy te zawierają szereg składników, z których każdy ma własny proponowany mechanizm działania.

Oto lista suplementów, które mają zwiększać lub poprawiać metabolizm tłuszczów:

Zielona herbata

Naturalne spalacze tłuszczu - zielona herbara

Zielona herbata poprawia utrzymanie wagi poprzez termogenezę, utlenianie tłuszczu i oszczędzanie masy beztłuszczowej.

Odpowiedzialne za to są przede wszystkim katechiny, które biorą udział w regulacji lipolizy – czyli procesu spalania tłuszczu (triacylogliceroli) z tkanki tłuszczowej. Substancje te nasilają także termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm, podczas którego spalamy kalorie.  Dodatkowo hamują wchłanianie tłuszczów z pożywienia.

Badania wykazały, że zielona herbata zawiera substancje, które wspomagają proces trawienia przez korzystny wpływ na działanie enzymów trawiennych.

Zielona herbata to naturalny i bardzo zdrowy spalacz tłuszczu, ale także jest bogactwem dobroczynnych substancji. Warto po nią sięgnąć nie tylko ze względu na odchudzanie.

Chili

Naturalne spalacze tłuszczu - chilii

Spożycie pikantnych potraw z dodatkiem chili prowadzi do zwiększenia termogenezy oraz zwiększenia sytości poposiłkowej. Odpowiedzialna jest za to kapsaicyna – to ona zapewnia ostry i piekący smak chili.

Ten niezwykły składnik naszej papryczki kryje w sobie szereg dobroczynnych właściwości i jest poniekąd uznawany za naturalny spalacz tłuszczu.

Zwiększa ona reakcje utleniania tłuszczu – czyli wspomaga ich spalanie, a także poprawia wrażliwość na insulinę – hormonu odpowiedzialnego za regulację poziomu cukru we krwi. Mało tego – kapsaicyna nasila termogenezę przez stymulację produkcji dopaminy oraz adrenaliny. Substancja wykazuje także korzystny wpływ na czynność serca i wątroby poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do wydalania toksyn z organizmu.

Naukowcy potwierdzają istotne działanie kapsaicyny w walce z otyłością.

Guarana

Guarana jest rośliną, która wyróżnia się wysoką zawartością guaraniny.  To właśnie dzięki temu składnikowi guarana zawdzięcza swoje wszechstronne działanie.

Guarana prowadzi do zwiększenia metabolizmu energetycznego. Szybszy metabolizm oznacza, że ​​organizm spala więcej kalorii w spoczynku. Suplementacja proszku z nasion guarany zapobiegała przyrostowi masy ciała, insulinooporności i dysregulacji adipokin.

Naukowcy sugerują, że aktywacja brązowej tkanki tłuszczowej jest jednym z mechanizmów działania związanych z utratą masy ciała wywołaną suplementacją guaraną.

Guaranina zawarta w naszej roślinie zmniejsza uczucie  zmęczenia i poprawia wydajność organizmu. Nic dziwnego, że chętnie sięgają po nią osoby aktywne fizycznie. Dzięki niej będziemy mniej skłonni do popołudniowego leniuchowania, a trening będzie bardziej efektywny.

Guarana może tłumić geny, które wspomagają produkcję komórek tłuszczowych i promują geny, które ją spowalniają. Jednak nie jest to jeszcze do końca zbadane.

Przeczytaj także: Czy musisz liczyć kalorie by schudnąć?

Kawa

Naturalne spalacze tłuszczu - kawaKofeina zawarta w kawie ma podobne właściwości do guaraniny. Odpowiedzialna jest za hamujący wpływ na wzrost masy ciała oraz zwiększa utleniania tłuszczu.  Niweluje uczucie zmęczenia i poprawia wydajność organizmu.

Niestety nadużywanie spożywania kofeiny może sprawić, że organizm nie będzie już wrażliwy na jej działanie.

Naturalne spalacze tłuszczu – podsumowanie

Podane składniki roślinne pomogą Ci w zwalczaniu uporczywej tkanki tłuszczowej, ale pamiętaj, że najważniejsza jest zdrowa i racjonalna dieta oraz aktywność fizyczna.

Przeczytaj także:

Jak zmniejszyć apetyt? 11 sposobów na opanowanie głodu

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21951331/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16580033/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16840650/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16840650/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30868680/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20156466/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29385074/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27899046/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2620764/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25843910/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31484373/
https://www.healthline.com/nutrition/guarana-benefits#section5

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: