SIFO to schorzenie jelit powodujące uciążliwe dolegliwości układu pokarmowego.
Konieczne jest szybkie działanie, ponieważ rozrost grzybów może wymknąć się spod kontroli.
Przerost grzybów jelita cienkiego (SIFO) charakteryzuje się obecnością nadmiernej liczby mikroorganizmów grzybiczych w jelicie cienkim, której towarzyszą objawy żołądkowo-jelitowe.
SIFO często mylone jest z SIBO. Oba schorzenia dają podobne dolegliwości. Jednak nie należy ich mylić, gdyż różnią się one rodzajem mikroorganizmów. W przypadku SIFO dochodzi do nadmiernego przerostu grzybów. Natomiast w SIBO występuje przerost bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym.
Ponad 97 procent grzybów to gatunki Candida. Dlatego schorzenie często nazywane jest też kandydozą.
Candida to mikroorganizm, który występuje u 40–80% zdrowych ludzi i należy do naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego. W takim przypadku nie powoduje żadnych problemów. Jednak jeśli rośnie w niekontrolowany sposób, może zaburzyć zdrowie jelit.
Do przerostu drobnoustrojów dochodzi najczęściej u osób z obniżoną odpornością oraz zaburzonym mikrobiomem jelitowym.
Wśród przyczyn SIFO wyróżnia się także długotrwałe przyjmowanie antybiotyków. Niestety antybiotyki zabijają wszystkie bakterie, nie tylko te chorobotwórcze, ale także pożyteczne. W taki sposób dochodzi do spustoszenia prawidłowej mikroflory jelitowej, a to niestety daje szanse na rozwinięcie się grzybów. W rezultacie zaczynają one dominować i dochodzi do ich przerostu w jelicie.
Grzybica jelit może być również spowodowana przyjmowaniem leków IPP w celu złagodzenia objawów choroby refleksowej przełyku.
Naukowcy sugerują, że przerost grzybów w jelicie może być spowodowany nieprawidłową dietą, ubogą w błonnik oraz silnym stresem i przemęczeniem.
Leczenie polega na wyeliminowaniu grzybów z organizmu. W tym celu podaje się leki przeciwgrzybiczne.
Jednak leki przeciwgrzybicze mogą nie wyeliminować całkowicie objawów ze strony przewodu pokarmowego. Pewne badanie wykazało, że osoby, którym przepisano leki przeciwgrzybicze na SIFO, odnotowały niewielką poprawę.
Ulgę mogą przynieść probiotyki i prawidłowa dieta. Dzięki temu można odbudować zaburzoną mikroflorę.
Dieta opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu cukrów prostych oraz żywności przetworzonej, ponieważ są one ulubioną pożywką mikroskopijnych grzybów. Przeciwwskazane są również sery pleśniowe, grzyby i drożdże.
Przeczytaj także:
Nietolerancja salicylanów – na czym polega? Co jeść, a czego unikać?
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2863365/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3163673/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2486/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5915536/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1797637/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5411236/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684604/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31215785/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25786900/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2486/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10357735/