W dzisiejszych czasach przyczyny rozwoju miażdżycy są bardzo powszechne…
Wbrew powszechnej opinii cholesterol nie jest przyczyną, lecz rezultatem zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych. Zmiany te ujawniają się dopiero po wielu latach i niestety czasem dowiadujemy się o nich, gdy są już bardzo zaawansowane.
Naczynia krwionośne pod wpływem nieprawidłowego odżywiania (m.in. niedobory witamin, minerałów i antyoksydantów), nadużywania używek (alkoholu, tytoniu), braku aktywności fizycznej oraz nadmiaru stresu, z upływem lat tracą swoją elastyczność i powstają w nich mikrourazy.
Cholesterol to substancja, która ma za zadanie wypełnić powstałe ubytki w naczyniach krwionośnych niczym opatrunek. Nadmiar cholesterolu we krwi może stać się szkodliwy dopiero wtedy, gdy ściany naczyń krwionośnych są już uszkodzone.
Cholesterol to substancja, która ma za zadanie wypełnić powstałe ubytki w naczyniach krwionośnych niczym opatrunek.
Nadmierne spożycie cukrów (zarówno prostych jak i złożonych) automatycznie podwyższa poziom trójglicerydów i małych gęstych cząsteczek LDL, a przy tym obniża poziom cholesterolu HDL.
Duże wahania poziomu glukozy we krwi doprowadzają do uszkodzenia ścian w naczyniach, a także do angiopatii, retinopatii i neuropatii.
Dodatkowo dieta bardzo bogata w cukry zwiększa powstawanie końcowych produktów glikacji AGE’s, które doprowadzają do szybszego starzenia się komórek. Szczególnie narażone są tutaj osoby otyłe, osoby z insulinoopornością oraz diabetycy. Dodatkowo nadwaga znacznie obciąża układ sercowo-naczyniowy i prowadzi do uszkodzenia ścian tętnic.
Duże wahania poziomu glukozy we krwi doprowadzają do uszkodzenia ścian w naczyniach, a także do angiopatii, retinopatii i neuropatii.
Do powstawania stanów zapalnych przyczynia się m.in. niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i zbyt duża konsumpcja kwasów omega-6, które powodują powstawanie cytokin prozapalnych.
Stosunek spożycia omega-3 do omega-6 powinien wynosić 1:2 – 1:4.
Cytokiny są to małe białka, które pełnią rolę sygnalizatorów międzykomórkowych.
Utleniony LDL może powodować wydzielanie cytokin przez komórki nabłonka ścian tętnic, które z kolei wzmagają wychwyt komórek zapalnych z krwi do ściany naczynia.
Oksydowany LDL może wnikać do leukocytów zwanych makrofagami. Tak zmienione komórki nazywamy komórkami piankowatymi. Komórki piankowate obejmują większość wczesnych zmian miażdżycowych. Komórki te odgrywają krytyczną rolę w rozwoju miażdżycy tętnic.
Stosunek spożycia omega-3 do omega-6 powinien wynosić 1:2 – 1:4.
Przewlekły stan zapalny odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu i rozwoju blaszek miażdżycowych.
A więc każdy kto choruje przewlekle np. na RZS, otyłość, czy też zakażenie H.pylori, jest bardziej narażony na rozwój miażdżycy. Dobrym wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie jest CRP (białko C-reaktywne). Jego podwyższony poziom powinien nas zaniepokoić.
Nadciśnienie powoduje stale utrzymujące się niefizjologiczne napięcie ściany naczyń krwionośnych, co powoduje ich rozciąganie i uszkodzenia.
Ściany naczyń krwionośnych człowieka zbudowane są m.in. z kolagenu. Do produkcji tego białka niezbędna jest witamina C. Antyoksydanty są także potrzebne do walki z nadmiarem wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Przeciwutleniacze to m.in. witaminy: A, E, koenzym Q10, glutation, karotenoidy, polifenole, ale także metale takie jak selen i cynk.
Życie w ciągłym stresie prowadzi do przewlekle podwyższonego poziomu kortyzolu we krwi. W efekcie często kończy się to rozwojem tzw. zespołu wyczerpania nadnerczy. Przyczyną stresu jest nie tylko środowisko życia i pracy, ale także długotrwały i zbyt intensywny wysiłek fizyczny, niedobór snu i brak regeneracji oraz spożywanie żywności wysokoprzetworzonej (dieta „zachodnia”).
Niedoczynność tarczycy oraz nadczynność nadnerczy mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki lipidowej, rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy.
Gdy kłębuszki nerkowe są przeciążone, rozwija się nadciśnienie. W przewlekłej niewydolności nerek wzrasta także stężenie tlenku trimetyloaminy (TMAO). Jest to związek, który powoduje rozrost blaszki miażdżycowej.
Można powiedzieć, że nasze bakterie jelitowe dbają o nasze zdrowie na wielu płaszczyznach, między innymi zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają stan zapalny w organizmie. Okazuje się, że mogą także zmniejszać wytwarzanie TMAO oraz obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Niestety często nieświadomie niszczymy swoje dobroczynne mikroorganizmy m.in. stosując antybiotyki, nadużywając NLPZ, spożywając alkohol, cukier i tłuszcze trans.
Można powiedzieć, że nasze bakterie jelitowe dbają o nasze zdrowie na wielu płaszczyznach. Między innymi zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają stan zapalny w organizmie.
Niedobór tlenu w komórkach ścian tętnic u osób palących papierosy i żywiących się niewłaściwie wywołuje rozrost tkanki łącznej w ścianie tętnicy, co dodatkowo upośledza odżywianie ściany naczynia. Do tego dochodzą różne procesy zapalne i zaczynają się tworzyć skrzepy, które blokują prawidłowy przepływ krwi przez naczynia. Palenie papierosów zwiększa ryzyko arteriosklerozy, udaru mózgu i zawału serca.
Osoby powyżej 40 roku życia są bardziej narażone na rozwój tej cywilizacyjnej choroby. Co prawda opisywano także przypadki miażdżycy nawet u niemowląt, ale są to raczej wyjątki, zazwyczaj spowodowane obciążeniem genetycznym warunkującym niewłaściwą gospodarkę lipidową.
Jak sam widzisz przyczyny rozwoju miażdżycy ewidentnie pokazują, że ta choroba to nie wyrok, a raczej konsekwencja nieprawidłowego odżywiania i stylu życia. Wiadomo, że nie możemy wpłynąć na niektóre wymienione czynniki, ale możemy zmienić dietę, rzucić palenie i ograniczyć stres. Naczynia krwionośne z pewnością się odwdzięczą.
Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16685042 https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160211083044.htm?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.21212/full#oby21212-fig-0001 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25047574 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25567038 http://www.drfranklipman.com/7-things-you-need-to-know-when-your-doc-says-your-cholesterol-is-too-high/ http://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/1743-7075-2-31 http://jn.nutrition.org/content/136/2/384.long Bernstein, Richard K. (2011-11-01). Dr. Bernstein's Diabetes Solution: The Complete Guide to Achieving Normal Blood Sugars http://www.docsopinion.com/2016/01/25/low-density-lipoprotein-in-atherosclerosis-and-heart-disease/ http://www.internationaljournalofcardiology.com/article/S0167-5273(99)00107-2/abstract http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=407945 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21392724 http://www.australiannationalreview.com/world-renown-heart-surgeon-speaks-heart-disease/ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19657464 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Pandian%20%20Plasma%20CRP%20level%20predicts%20left%20ventricular%20function%20and%20exercise%20capacity%20in%20patients%20with%20acute%20myocardial%20infarction.%20Indian%20Heart%20J%2C%202005%3B%2057%3A%2054-7 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7240961 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12034052 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17878422
Photo credit: Aproximando Ciência e Pessoas via Foter.com / CC BY