fbpx

Jak leczyć nadciśnienie? Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to bardzo popularna przypadłość ludzi na całym świecie. Jednak mało kto wie, jak poważne konsekwencje niesie za sobą jego utrzymujący się wysoki poziom. Na szczęście pewne kroki w zmianie stylu życia, odżywianiu i suplementacji pomagają znacząco obniżyć ciśnienie i uchronić się przed ryzykiem chorób z nim powiązanych.  Poznaj skuteczne sposoby, jak leczyć nadciśnienie.

 

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka co trzeciego dorosłego Polaka. Jednak mimo tego, że jest to tak powszechny stan, nie należy go ignorować. Wysokie ciśnienie krwi jest naprawdę niebezpieczne. Powoduje zbyt ciężką pracę serca i jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, zawału i udaru mózgu.

 

Nadciśnienie diagnozuje się, jeżeli wysokość ciśnienia skurczowego krwi wynosi ≥140 mm Hg lub ≥ 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Osoba, która obecnie stosuje leki obniżające ciśnienie krwi, jest również definiowana jako osoba z nadciśnieniem.

 

Nadciśnienie dotyka aż 1 miliard ludzi na całym świecie, z czego bardzo duża część populacji nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu.

 

Wytyczne dotyczące pomiaru ciśnienia

 • Optymalne: skurczowe i rozkurczowe
 • Prawidłowe: 120–129 skurczowe lub 80 – 84 rozkurczowe
 • Wysokie prawidłowe: 130–139 skurczowe lub 85–89 rozkurczowe
 • Izolowane nadciśnienie skurczowe: ≥140 skurczowe i rozkurczowe
 • Nadciśnienie tętnicze I stopnia: 140–159 skurczowe lub 90–99 rozkurczowe
 • II stopnia: 160–179 skurczowe lub 100–109 rozkurczowe
 • III stopnia: ≥180 skurczowe lub ≥110 rozkurczowe

 

UWAGA! Nadciśnienie diagnozuje się nie tylko, gdy obie liczby są wysokie, ale również, gdy tylko jeden parametr jest podwyższony.

 

Lekarz diagnozuje wysokie ciśnienie krwi, jeśli średnie odczyty ciśnienia krwi są stale wysokie podczas dwóch lub więcej oddzielnych wizyt. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą mieć nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi spowodowane widokiem białego fartucha. Oznacza to, że ich ciśnienie krwi wzrasta wyłącznie podczas wizyt u lekarza, co jest wynikiem stresu lub napięcia emocjonalnego. W takiej sytuacji podwyższone wartości mogą być nieprawidłowe i niemiarodajne. Poinformuj swojego lekarza, jeśli tak jest w Twoim przypadku.

 

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy masz nadciśnienie, jest regularne odczytywanie ciśnienia krwi.

Co wpływa na ryzyko nadciśnienia?

Na ryzyko nadciśnienia znacząco wpływa styl życia i dieta m.in.:

 • brak aktywności fizycznej
 • przewlekły stres
 • picie alkoholu
 • palenie papierosów
 • nadwaga
 • dieta bogata w sól, cukier i tłuszcze trans.

 

Ryzyko zachorowania na tę przypadłość wzrasta wraz z wiekiem.

Konsekwencje nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie zwykle rozwija się w ciągu kilku lat, stopniowo zwiększając wyniki pomiarów. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie nawet delikatnie podwyższone odczyty, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie problemu, ponieważ wysokie ciśnienie może spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych i narządów. Konsekwencją tego są poważne problemy zdrowotne, takie jak:

 • miażdżyca,
 • zawał serca,
 • niewydolność serca,
 • udar mózgu.

 

Mało tego, nadciśnienie tętnicze prowadzi do przerostu lewej komory serca, upośledzenia pracy nerek, a także jest przyczyną zaburzenia erekcji. Nadciśnienie może mieć również negatywny wpływ na narząd wzroku i powodować ślepotę.

 


Jak leczyć nadciśnienie – naturalne sposoby leczenia

Jak leczyć nadciśnienie - sposoby

Możesz zapobiec problemom z ciśnieniem krwi, zanim się pojawią, ograniczyć jego konsekwencje, a nawet odstawić leki (oczywiście za zgodą lekarza), jeśli będziesz prowadzić zdrowy tryb życia.

Przedstawiamy skuteczne i naturalne działania, jak leczyć nadciśnienie. Postępowanie zgodnie z naszymi radami bez wątpienia pomoże w walce z tym schorzeniem.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze dietą?

Przestrzeganie prawidłowej diety może aktywnie obniżyć ciśnienie krwi, zarówno w krótkim, jak i długim okresie. A więc, jak leczyć nadciśnienie dietą, jakie produkty spożywać i czego unikać?

Ogranicz spożycie soli

Sól, a dokładnie zawarty w niej pierwiastek sodu powoduje, że organizm zatrzymuje płyny. Zwiększa to objętość krwi i ciśnienie w naczyniach krwionośnych.

 

Wiadomo, że organizm potrzebuje niewielkiej ilości sodu do prawidłowego funkcjonowania, jednak zbyt duża jego ilość może być szkodliwa dla zdrowia. Zgodnie z badaniami, diety o wyższej zawartości sodu są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego.

 

Osoby zdrowe powinny ograniczyć spożycie sodu do 2300 mg dziennie, odpowiada to mniej więcej 5 g soli, czyli jednej płaskiej łyżeczce na dobę. Jeśli jednak masz wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub przewlekłą chorobę nerek, nie powinieneś spożywać więcej niż 1500 mg sodu dziennie. Niestety większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że kolosalne ilości soli w diecie pochodzą z przetworzonej żywności, a nie z domowej solniczki. Dlatego warto ograniczyć spożywanie takich produktów i czytać etykiety.

Gdzie ukrywa się sól?

 • Wędliny,
 • konserwy,
 • pieczywo,
 • wyroby cukiernicze,
 • sosy,
 • fast foody
 • gotowe produkty: pierogi, krokiety, kotlety, zupy itp.

Jedz więcej produktów bogatych w potas

Potas jest niezwykle ważnym minerałem dla zdrowia serca. Jedzenie odpowiedniej ilości produktów bogatych w potas może pomóc kontrolować ciśnienie krwi. Dlaczego? Otóż potas jest antagonistą sodu i niweluje jego działanie.

Przeciętna osoba dorosła powinna spożywać około 4700 mg potasu dziennie. Warto jednak mieć na uwadze, że pokarm bogaty w potas jest lepszy niż przyjmowanie suplementów.

Pokarmy bogate w potas obejmują:

 • ziemniaki,
 • bataty,
 • pomidory,
 • banany,
 • awokado,
 • warzywa liściaste, takie jak szpinak,
 • suszone morele,
 • pomarańcze,
 • łosoś,
 • fasola.

 

Ogranicz cukier i rafinowane węglowodany

Jeśli potrzebujesz kolejnego powodu, dlaczego warto ograniczyć spożycie cukru – oto on. Cukier zwiększa bowiem ryzyko śmierci w wyniku chorób sercowo-naczyniowych. Czynniki ryzyka ściśle związane są z nadciśnieniemwysokim poziomem trójglicerydów i cholesterolu. Mało tego dieta obfitująca w cukier z niską podażą składników odżywczych jest silnie prozapalna.

 

Wyniki badań naukowych niepodważalnie wykazują, że ograniczenie cukru i rafinowanych węglowodanów może nie tylko obniżyć ciśnienie krwi, ale również pomóc schudnąć. Jak wiadomo, nadwaga predysponuje do chorób układu krążenia, więc z całą pewnością warto zrzucić zbędne kilogramy z tego właśnie powodu.

 

Ogranicz alkohol

Regularne spożywanie alkoholu znacząco podnosi ciśnienie krwi. Według badań ryzyko choroby nadciśnieniowej spowodowanej alkoholem wynosi aż 16%.

Wzrost ciśnienia krwi spowodowanym spożywaniem alkoholu jest w dużej mierze odwracalny w ciągu 2-4 tygodni abstynencji lub znacznego zmniejszenia spożycia alkoholu.

 

Unikaj spożycia tłuszczów trans

Tłuszcze trans to bardzo szkodliwe tłuszcze, które powstają poprzez utwardzanie olejów roślinnych lub przez długotrwałe ogrzewanie olejów i smażenie w wysokiej temperaturze. Przede wszystkim odpowiedzialne są one za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego przez podwyższenie stężenie „złego” cholesterolu (LDL) i obniżenie stężenia dobrego (HDL).

 

Ponadto spożywanie tłuszczów trans gwałtownie przyspiesza także proces tworzenia się wolnych rodników, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju chorób.

 

Izomery trans znajdziemy nie tylko w utwardzonych tłuszczach, takich jak margaryna, ale również w pieczywie cukierniczym i słodyczach, w których wykorzystano ją do produkcji. Ponadto tłuszcze trans mogą wytwarzać się podczas smażenia na nieodpowiednim oleju lub poprzez długotrwałe ogrzewania. W związku z tym zaleca się ograniczenie potraw smażonych oraz całkowite wyeliminowanie margaryny i jej pochodnych.

Jedz czosnek, czyli jak leczyć nadciśnienie naturalnie!

Czosnek ma tak silne działanie, że bez wątpienia można uznać go za naturalny lek na nadciśnienie.
Regularnie spożywany czosnek nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale również zapobiega zaleganiu cholesterolu w ścianach tętnic i powstawaniu zakrzepów, przez co zmniejsza ryzyko zawału serca czy wylewu.

Ogranicz spożycie kofeiny – czyli jak szybko obniżyć ciśnienie

Kofeina podnosi ciśnienie krwi, chociaż efekt na szczęście jest tymczasowy. Trwa od 45 do 60 minut, a reakcja jest różna w zależności od osoby. Badania wykazały, że wpływ kofeiny na podwyższenie ciśnienia krwi jest najbardziej niebezpieczny, jeśli ciśnienie krwi jest bardzo wysokie.

 

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze – zmiana stylu życia

Pracy, Sport, Wyścig, Lekkoatleta, Hall, Prędkość

Zwiększ aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna poprawia pracę serca, dlatego z czasem staje się ono silniejsze i pompuje z mniejszym wysiłkiem. Powoduje to mniejszy nacisk na tętnice i obniżenie ciśnienia krwi. Zaleca się aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności przez co najmniej 40 minut, trzy do czterech razy w tygodniu.

 

Oczywiście nie musisz od razu biegać maratonów, żeby poprawić wydolność serca. Na początku wystarczy zmienić swoje nawyki, takie jak korzystanie ze schodów zamiast windy, chodzić więcej pieszo, zamiast dojeżdżać w każde miejsce autem, czy iść po prostu na krótki spacer lub przejażdżkę rowerem. Podsumowując, nawet te niewielkie zmiany w ilości wykonywanych ćwiczeń spowodują duże zmiany w ciśnieniu krwi.

Ogranicz stres – kluczowy sposób,  jak leczyć nadciśnienie

Żyjemy w niezwykle stresujących czasach. Stres dotyka ogromną ilość populacji, a ludzie nie mają pojęcia o jego negatywnych skutkach zdrowotnych. Z pewnością jest bardzo niebezpieczny dla pracy serca, dlatego kluczowym rozwiązaniem jest znalezienie sposobów na jego ograniczenie. Istnieje wiele różnych sposobów skutecznego złagodzenia stresu. Może to być spacer, aktywność fizyczna, głębokie oddychanie, słuchanie muzyki, czytanie książki czy oglądanie filmu.

Rzuć palenie

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć nadciśnienie tętnicze, a palisz papierowy, to właśnie masz powód, aby z nich zrezygnować. Palenie powoduje natychmiastowy wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie tętna.
W dłuższej perspektywie szkodliwe substancje zawarte w tytoniu mogą podnieść ciśnienie krwi, uszkadzając ściany naczyń krwionośnych, powodując stan zapalny i zwężając tętnice.

 

Jak leczyć nadciśnienie – posumowanie

Odpowiednie kroki w zmianie stylu życia i diety mogą znacząco wpłynąć na obniżenia ciśnienia tętniczego. Warto wspomnieć, że najlepsze efekty przynoszą jednak działania pod okiem specjalisty. Dobrym wyborem będzie pomoc dietetyka klinicznego, który zajmuje się leczeniem takich chorób.

 

 

Przeczytaj także:

Jak zadbać o swoje naczynia krwionośne? Kilka prostych zasad

Tłuszcz i cholesterol czyli… podstawa zdrowia!

 

 

 

 

Źródła:

https://www.hindawi.com/journals/isrn/2013/980824/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6151499/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4396396/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316192/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5098396/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16922819/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26039623/

https://www.mdpi.com/2072-6643/11/9/2060/htm

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31336535/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4338356/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1649867/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33029293/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33182633/

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.HYP.36.1.137

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.117.007064

https://academic.oup.com/ajh/article/27/7/885/158919

https://www.hindawi.com/journals/ijhy/2013/698940/

https://www.fda.gov/food/nutrition-education-resources-materials/sodium-your-diet

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: