fbpx

Trening na czczo — wady i zalety

Zapewne wielu z Was zastanawia się, czy warto wykonywać trening na czczo. Przez jednych jest uwielbiany, uznawany za najlepszą broń w walce z tkanką tłuszczową, przez innych bardzo mocno krytykowany. Jak to jest naprawdę?

W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

 

Trening na czczo – czy ma sens?

Jak się okazuje trening na pusty żołądek może być zarówno dobry, jak i zły. Wszystko zależy od aktywności, jaką wykonujemy i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

 Cardio na czczo

Poranne cardio na czczo zdecydowanie może pomóc spalić tkankę tłuszczową. Dzieje się tak, dlatego, że przez noc nasz organizm doświadcza kilkugodzinnego postu. Wynikiem tego jest czerpanie energii z zapasów organizmu. Wykonując ćwiczenia na pusty żołądek kontynuujemy ten stan, pobierając energie z przechowywanego paliwa, którym jest glikogen i wolne kwasy tłuszczowe. W rezultacie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej – czyli jej utleniania.
Jeśli Twoim celem jest redukcja, taki trening jest wskazany.

Trening na masę na czczo

topless mężczyzna w czarnych spodniach, trzymając sprzęt do ćwiczeń czarny i żółty

Trening na pusty żołądek nie jest dobrym pomysłem, jeżeli zależy Ci na przyroście masy mięśniowej. Powodem tego jest wysoka aktywność pewnych hormonów wczesnym rankiem, które niekorzystnie działają na mięśnie.

Kortyzol to hormon wytwarzany przez nadnercza. Kontroluje on podstawowe funkcje, takie jak poziom glukozy we krwi i odpowiedź na stres. Odpowiedzialny jest za metabolizm komórkowy oraz w proces budowy struktur białkowych.

Wysoka aktywność kortyzolu niestety powoduje rozpad białek w komórkach mięśniowych. Zwiększa to utratę i osłabienie mięśni.
Poziom kortyzolu jest najwyższy wczesnym rankiem. Ponadto poranne ćwiczenia po całonocnym poście podnoszą poziom kortyzolu. Oznacza to, że trening na pusty żołądek, może negatywnie wpłynąć na mięśnie.

 

Trening siłowy na czcz0

mężczyzna robi gimnastykę

Jeśli planujesz wykonywać aktywność wymagającą siły lub szybkości, powinieneś jednak rozważyć zjedzenie posiłku przed wykonaniem tych ćwiczeń.
Chociaż organizm może wykorzystywać tłuszcz jako paliwo, nie jest to efektywne akurat w takich formach aktywności. Zapasy tłuszczu po prostu nie sprostają wymaganiom ciężkich treningów. Pojawi się zmęczenie, które znacznie utrudni utrzymanie wysokiej intensywności lub tempa.

Badania wykazały, że aktywność fizyczna na czczo wiąże się ze zmniejszoną wytrzymałością.

Ćwiczenia na czczo – Podsumowanie

Trening na czczo jest dobrym wyborem, jeżeli zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej. W innych przypadkach może okazać się nieefektywny. Warto rozważyć wtedy zjedzenie posiłku bogatego w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.


 

Przeczytaj także:

Odżywka białkowa przed czy po treningu? Kiedy suplementować białko?

Rozciąganie po treningu – czy jest konieczne?

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5050386/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5050386/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4703705/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29315892/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30334499/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20519256/

 

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: