Problem z wypadaniem włosów dotyczy wielu ludzi. Wydajemy masę pieniędzy na poprawę ich kondycji, a mało kto wie, że problem leży od wewnątrz. Zdrowa dieta jest kluczem do bujnej czupryny.
Włosy są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia.
W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat.
Gdy patrzymy na włosy z zewnątrz, widzimy tylko ich łodygi. W rzeczywistości jednak ta część włosa jest martwa, a życie włosa zaczyna się od wewnątrz. To mieszki włosowe połączone są z naczyniami krwionośnymi, które odpowiadają za odżywienie włosa. Organizm w pierwszej kolejności zaopatruje organy wewnętrzne w składniki odżywcze, a dopiero później włosy – gdy jest ich mało, włosy zaczynają wypadać.
Dieta w dzisiejszych czasach bogata jest w żywność antyodżywczą, czyli taką, która dostarcza nam pustych kalorii. Dochodzi wtedy do kluczowych niedoborów żywieniowych, które dają o sobie znać w niechciany dla nas sposób.
Deficyt tego składnika natychmiastowo skutkuje wypadaniem włosów. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi 10 mg u mężczyzn i 18 mg u kobiet. Niestety, bardzo często dochodzi do jego niedoborów, zwłaszcza u kobiet, u których występują obfite krwawienia miesiączkowe.
Żelazo w pierwszej kolejności kierowane jest do szpiku, aby wytworzyć odpowiednie ilości hemoglobiny, niezbędnej dla najważniejszych funkcji życiowych. Kiedy zaczyna go brakować, organizm ogranicza jego ilość dla innych procesów m.in. na wzrost włosów.
Niedobór żelaza jest najpowszechniejszym niedoborem żywieniowym na świecie.
Najlepsze źródła żelaza:
Cynk jest wykorzystywany przez organizm do produkcji nowych komórek, dlatego odgrywa bardzo ważną rolę we wzroście i naprawie tkanki włosa. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych.
Widocznym objawem niedoboru cynku jest pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci.
Produkty bogate w cynk:
Wszystkie komórki w naszym organizmie potrzebują witaminy A do wzrostu. Dotyczy to również włosów — najszybciej rosnącej tkanki w ludzkim ciele. Witamina A odgrywa istotą rolę w wytwarzaniu pewnej substancji zwanej sebum. To właśnie sebum odpowiedzialne jest za nawilżenie skóry głowy. Jeśli skóra głowy jest dobrze nawilżona, to włosy mają dobrze przygotowany teren do wzrostu.
Witamina A zdecydowanie pomaga zachować zdrowe włosy, dlatego pamiętaj, aby uwzględnić w diecie te produkty:
Nie zapominajmy o żółtych produktach roślinnych, bogatych w beta-karoten, który przekształca się w witaminę A. Należą do nich m.in.
Biotyna to witamina rozpuszczalna w wodzie należąca do witamin z grupy B. Nazywana jest również witaminą H. Odgrywa ona ważną rolę w zdrowiu włosów, skóry i paznokci.
Najlepsze źródła biotyny:
Całe, ugotowane jajko (50 gramów) dostarcza około 10 µm biotyny, czyli około 33%. Należy jednak pamiętać, że surowe białka jaj zawierają białko zwane awidyną, które wiąże biotynę, przez co może upośledzać jej wchłanianie. Dlatego jajka powinniśmy spożywać ugotowane.
Kwasy omega 3 to strukturalny składnik Twojej skóry. Odpowiadają one za zdrowie błon komórkowych, które stanowią dużą część skóry m.in. skóry głowy. Omega-3 odgrywają istotą rolę w nawilżeniu skóry przez udział w produkcji sebum, a także zapobiegają hiperkeratynizacji mieszków włosowych.
Najlepszym sposobem na pokrycie zapotrzebowania na omega-3 jest spożywanie tłustych ryb, przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Najlepsze źródła kwasów omega-3 to: łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki oraz owoce morza (kwasy EPA i DHA). Kwasy omega-3 są także w olejach i orzechach (kwas alfa-linolenowy).
To, co jesz, ma ogromny wpływ na zdrowie Twoich włosów.
Uzupełnienie niedoborów żywieniowych może pomóc w leczeniu wypadania włosów i przyspieszyć ich wzrost.
Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28243487/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23159185/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28932059/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16635664/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17951130/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20021982/ https://www.hindawi.com/journals/drp/2015/841570/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30547302/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25348762/