Zdrowe napoje dla dzieci są jednym z głównych czynników, które warunkują ich zdrowie.
Słodzone płyny otwierają furtkę do nadmiernego spożycia cukru ze względu na wysoką zawartość węglowodanów czy brak jakiejkolwiek sytości wynikającej z picia.
W dodatku soki i napoje owocowe mogą istotnie pogłębiać problem, jeżeli są postrzegane jako zdrowe źródła witamin.
Dlatego dzisiaj sprawdzimy, które napoje są najlepsze dla dzieci. Jakie płyny podawać dziecku, by było zdrowe?
Oczywiście na pierwszym miejscu powinna pojawić się woda.
Jest ona kluczowa dla funkcjonowania organizmu, a należy zwrócić uwagę na fakt, że u dzieci zapotrzebowanie jest większe z uwagi na rozwój oraz tempo metabolizmu.
Wybór wody dla dziecka jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze, jest to nawyk żywieniowy, który jest niezbędny do utrzymania zdrowia. Im szybciej go wdrożymy, tym lepiej.
Po drugie, woda nie niesie ze sobą cukru, dzięki czemu może poprawiać funkcje umysłowe, przyczyniać się do prawidłowej masy ciała, a także zmniejszać ryzyko próchnicy.
Po trzecie, jest to rozwiązanie dla niejadków, u których słodzone napoje znacząco zmniejszają spożycie stałych posiłków.
W dodatku odwodnienie wiąże się z wieloma problemami, do których zaliczamy zaparcia czy przewlekłe zmęczenie.
Z uwagi na neutralny smak, picie wody nie jest łatwym do wdrożenia nawykiem u dziecka.
Przejściowym rozwiązaniem jest woda z dodatkiem świeżych owoców.
Warto zaznaczyć, że nie mówimy tutaj o słodzonych wodach smakowych z marketu, które są na równi z napojami gazowanymi, jeżeli chodzi i podaż cukru.
Woda z dodatkiem owoców i ziół ożywi smak, a także dostarczy nieco substancji odżywczych.
Co więcej, duży wybór pozwala dobrać składniki tak, by zaspokoić nawet najbardziej wybredne dziecko.
Smaczne kombinacje obejmują:
Poeksperymentuj wraz z dzieckiem i wybierz najsmaczniejszą opcję!
W dobie słodzonych napojów mlecznych niełatwo przekonać dziecko do konwencjonalnego mleka.
Niemniej warto pamiętać, że jest to niskocukrowy, a zarazem niezwykle pożywny napój. Zawiera białko, wapń, fosfor oraz magnez – składniki o dużym znaczeniu w kontekście rozwoju.
Często dodaje się również witaminę D o szerokim wpływie na układ odpornościowy i samopoczucie.
Warto wybierać tłustsze wersje mleka ze względu na lepsze wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także z uwagi na fakt, że tłuszcz odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju mózgu. Szczególnie odżywcze mleko omija półki marketowe, więc z oczywistych powodów występuje problem z dostępnością.
Mleko to niskocukrowy, a zarazem niezwykle pożywny napój.
Ilości nie powinny być tak duże jak w przypadku wody ze względu na szybsze zaspokojenie sytości. To z kolei może przełożyć się na mniejsze porcje stałego jedzenia.
U niektórych osób mogą pojawić się objawy nietolerancji, takie jak wzdęcia, gazy, skurcze oraz biegunka. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza bądź pediatry, by potwierdzić nietolerancję laktozy.
Kolejna bezcukrowa propozycja to herbaty ziołowe – a konkretnie mięta, rumianek i trawa cytrynowa.
Są dobrym rozwiązaniem z uwagi na małą ilość kofeiny, przyjemny smak i przede wszystkim – liczne korzyści zdrowotne.
Większość osób wie, że rumianek ma powszechne zastosowanie w przypadku problemów jelitowych. Z kolei trawa cytrynowa posiada właściwości uspokajające.
Należy pamiętać, by podawać dzieciom herbatę w bezpiecznej temperaturze. Co więcej, nie każda herbata ziołowa nadaje się dla dzieci, jeśli więc masz wątpliwości – skonsultuj się z pediatrą.
Istnieje spora szansa, że dziecko nie wybierze wody z dnia na dzień. Większa chęć na słodki smak w pierwszych etapach życia nie predysponuje do takich napojów jak herbaty ziołowe bądź mleko.
Kluczem jest progresywna zmiana słodzonych napojów na zdrowsze wersje. Dla przykładu:
Dziecko uwielbia sok jabłkowy i nie lubi wody. W takim przypadku do szklanki soku dolewamy niewielką ilość wody tak, by rozcieńczenie nie wpłynęło znacząco na smak. W kolejnym dniu dolewamy nieco więcej wody, aż po kilku tygodniach dziecko przyzwyczai się do większej neutralności smakowej.
Stopniowa zmiana jest najmniej bolesna i odpowiednio przeprowadzona wywrze silny efekt nawet na największych niejadków.
Przyjęło się powszechne przekonanie, że napoje gazowane są niezdrowe, a soki owocowe są zdrowszą opcją. Niestety nic bardziej mylnego – zawartość cukru jest porównywalna, a zawartość witamin i składników mineralnych tego nie rekompensuje.
Należy pamiętać, że to posiłki stałe są głównym źródłem składników odżywczych. Z tego samego względu wszelkie koktajle owocowe i smoothie nie powinny stanowić nieodłącznej, dużej części diety.
Również napoje energetyczne nie są mile widziane z uwagi na zaburzenia snu, drżenie i przyspieszone tętno. Świeże zalecenia z 2017 roku sugerują, by nie podawać napojów kofeinowych dzieciom poniżej 12 roku życia.
Zdrowe napoje dla dzieci obejmują płyny o niskiej bądź zerowej zawartości cukru. Ponadto cechuje je zawartość składników odżywczych, które korzystnie wpływają na wzrost i rozwój dziecka.
Należy mieć świadomość tego, że niesłodzone płyny są fundamentalnym nawykiem żywieniowym, który promuje ludzkie zdrowie. Im szybciej zaczniemy zmianę, tym lepiej.
Niestety zdrowe napoje dla dzieci nie są tak apetyczne, jak przetworzone słodzone wersje. W takim przypadku kluczem do sukcesu jest stopniowa zmiana, którą możemy przeprowadzić dzięki rozcieńczeniu płynu.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207053/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3460795/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436022/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3134515/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22044903 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2776771/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2014754/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4980227/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2823764/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796535/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210003/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5623546/