Skóra jest naszym niemal największym narządem.
Jej średnia powierzchnia to ponad 1,5 metra kwadratowego.
Jej stan może powiedzieć wiele na temat naszego zdrowia. Choroby skóry zwykle są objawem czegoś innego, co dzieje się w organizmie i maskowanie problemów zdrowotnych kosmetykami czy maściami dermatologicznymi może okazać się zbyteczne.
Medycyna funkcjonalna jest „systemem medycyny”, w którym patrzymy na przyczyny wszystkich niezależnych, ale powiązanych ze sobą układów organizmu.
Na przykład, system jelit wpływa na zdrowie mózgu, a także na skórę.
Nasz mikrobiom, czyli wszystkie bakterie, wirusy i grzyby, które nas zasiedlają, ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza skóra.
Ponieważ każdy z nas jest inny, medycyna funkcjonalna koncentruje się na dostosowaniu opieki do potrzeb jednostki. Oto niektóre z narzędzi, które mogą odwrócić i leczyć problemy skórne:
Pierwszym krokiem, aby dowiedzieć się o tym, jaki jest stan naszego mikrobiomu, jest zbadanie swojego stolca.
Następnie, po otrzymaniu propozycji probiotykoterapii warto wdrożyć ją do swojej codziennej suplementacji i obserwować zmiany, jakie zachodzą na wielu etapach naszego codziennego funkcjonowania (lepszy sen, lepsze trawienie, dobry stan skóry, brak wahań nastroju etc)
Warto dodatkowo zbadać, czy przypadkiem nie cierpisz na zespół nieszczelnego jelita.
Przypadłość tę określi wzrost poziomu zonuliny w kale.
Poza Zespołem Nieszczelnego Jelita istnieje wiele przypadłości jelitowych, które mogą pogarszać wygląd naszej skóry.
⇒ SIBO: zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego następuje, gdy bakterie z jelita grubego namnażają się w jelicie cienkim.
⇒ dysbioza: zważywszy, iż SIBO jest przerostem naturalnych bakterii, dysbioza następuje, gdy pojawia się nierównowaga dobrych i złych bakterii.
⇒ pasożyty
Co może spowodować uszkodzenie jelit, może szkodzić również skórze, więc oczywistym jest, że unikanie poszczególnych pokarmów może poprawić stan Twojej skóry.
Unikaj produktów naszprycowanych konserwantami i chemią; kolorowych jak piórnik przedszkolaka.
Badania wykazują, iż negatywny wpływ na cerę może mieć nabiał przemysłowy (ten, który znajdziemy na półkach w sklepie) oraz spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów.
Według badaczy z Ohio, nie bez wpływu pozostaje również gluten. Dla osób, które borykają się z trądzikiem, łuszczycą, egzemą wykluczenie glutenu okazało się być zbawienne dla stanu skóry.
Mowa o długo gotowanym bulionie na bazie ekologicznej kury i kości. Kolagen zawarty w rosole pomaga uszczelnić barierę jelitową, co odbije się pozytywnie na zdrowiu.
Są świetne aby zapewnić swoim bakteriom dostęp do korzystnych probiotyków
Są bardzo skuteczne w leczeniu przewlekłych zakażeń i wspomagają produkcję kwasu żołądkowego
Spożywanie bogatych w korzystne probiotyczne bakterie ze szczepu Lactobacillus acidophilus przez okres trzech miesięcy, wykazało znaczną poprawę wyglądu cery
Olej ten, bogaty w składniki odżywcze, jest doskonałym źródłem witamin A, D i K2. Jest to także zrównoważone i stabilne źródło tłuszczów omega, które pomagają proces gojenia skóry
Tłuszcze są niezbędne, aby uzdrowić skórę. Olej ten ma również naturalne antybakteryjne składniki. Świetnie nadaje się do stosowania bezpośrednio na skórę (tak jak pisałam w ostatnim swoim poście – istnieje wiele kosmetycznych zastosowań dla oleju kokosowego!)
Jedna z naturalnych multiwitamin. Jest ona jednym z najbardziej odżywczych pokarmów na naszej planecie. Jest ona bogata w ważne dla utrzymania pięknej cery składniki, takie jak cynk, kwas pantotenowy i witaminę B5.
Poznanie podstawowych czynników, które mają wpływ na stan skóry i wprowadzenie spersonalizowanego planu poprawy jej stanu mogą być naturalnym rozwiązaniem Twoich problemów.
Piękna skóra nie musi wymagać ton maści sterydowych czy używania toników na bazie leków.
Wystarczy zadbać o stan swojej mikroflory jelitowej, by zobaczyć korzyści nie tylko na poziomie wyglądu skóry.
Źródła: 1. Strickler A, Kolmer JA, Schamberg JF: Complement fixation in acne vulgaris. J Cutaneous Dis 1916, 34:166-78. 2. Zhang H, Yu L, Yi M, Li K: Quantitative studies on normal flora of seborrhoeic dermatitis. Chin J Dermatol 1999, 32:399-400. 3, Siver RH: Lactobacillus for the control of acne. J Med Soc New Jersey 1961, 59:52-53. Photocredit: <a href="https://www.flickr.com/photos/saulocruz/10478598775/">