Jak uzupełnić niedobory żelaza?
Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę:
Badania pokazują, że kobiety w Polsce spożywają ilości żelaza mniejsze niż zalecane, w przypadku mężczyzn jego spożycie jest prawidłowe.
Najbardziej narażone są niemowlęta, kobiety ciężarne i miesiączkujące, nastolatkowie oraz osoby na słabo zbilansowanej diecie wegańskiej.
Należy również zbadać ferrytynę, która jest magazynem żelaza w ludzkim organizmie (tak samo jak hemosyderyna).
Kobiety w Polsce spożywają ilości żelaza mniejsze niż zalecane.
Żelazo występuje w pokarmach takich jak mięso, wędliny, ryby – w postaci hemowej (wchłanialność ok. 20%). Żelazo niehemowe ze źródeł roślinnych, wchłania się na poziomie 1-5%. Warto więc zwiększyć podaż produktów mięsnych. Przy przewlekłej utracie krwi należy zwiększyć spożycie żelaza.
By wiedzieć jak uzupełnić niedobory żelaza, trzeba najpierw zapoznać się z tym, co należy wykluczyć:
Ponad to przyswajanie żelaza utrudnia:
Niestety doustne suplementy żelaza podrażniają błonę śluzową żołądka. Mogą się również stać źródłem wolnych rodników, poprzez reakcję Fentona.
Dlatego należy zwrócić uwagę na cały styl odżywiania.
Żelazo występuje w pokarmach takich jak mięso, wędliny i ryby.
Jednak w przypadku suplementów, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się laktoferyna, która działa cztery razy skuteczniej niż sole żelaza.
Niedobór żelaza zwykle spowodowany jest kilkoma czynnikami jednocześnie np. kobiety ciężarne na diecie wegańskiej.
Leczenie nie polega jedynie na podawaniu doustnych preparatów żelaza. Należy zaadresować przyczyny oraz je wyeliminować.
Odpowiednie zakwaszenie żołądka (np. ocet jabłkowy przed posiłkiem), wyeliminowanie zbóż oraz innych substancji anty-odżywczych, wydają się być kluczem dla większości osób, w celu pozbycia się anemii i zwiększenia podaży żelaza.