Czy jedzenie z kuchenki mikrofalowej jest szkodliwe? Jak to zwykle bywa, w internecie krążą odmienne opinie. A co na ten temat mówi nauka?
Mikrofalówka emituje promieniowanie elektromagnetyczne powodujące drganie rotacyjne cząsteczek. Skutkiem tego jest zamiana energii w ciepło.
Badania pokazują, że nie mamy się czego bać. Mikrofalówka podgrzewa jedynie jedzenie, nie powoduje jego napromieniowania.
Kuchenki konstruowane są w taki sposób, by promieniowanie nie wydostawało się na zewnątrz, a przy otwarciu mikrofali następuje jej wyłączenie. Nie jest to promieniowanie przenikliwe takie jak np. rentgen.
,,Promieniowanie” jest negatywnym słowem jeżeli chodzi o mikrofalówkę. To nie jest ten sam rodzaj promieniowania co w bombach atomowych 🙂
Mikrofalówka emituje promieniowanie nie jonizujące, które jest podobne do promieniowania telefonu komórkowego, tylko znacznie silniejsze.
Należy pamiętać, że światło również jest promieniowaniem elektromagnetycznym, więc oczywiście nie można mówić, że każde promieniowanie jest złe.
Jak w każdej obróbce termicznej, następuje pewna utrata witamin. Jest ona jednak zdecydowanie mniejsza niż np. podczas gotowania czy smażenia.
Zachowują się w większym stopniu zwłaszcza witaminy z grupy B, retinol, witamina C i E.
Mikrofalówka podgrzewa jedynie jedzenie, nie powoduje jego napromieniowania.
W jednym z badań porównywano zawartość antyoksydantów po obróbce termicznej 20 różnych warzyw. Jaki wniosek?
Mikrofalówka i pieczenie najlepiej zachowują wartości odżywcze, najsłabiej wypadło natomiast gotowanie.
Podczas podgrzewania potraw w mikrofali zmniejszają się również substancje anty-odżywcze takie jak kwas fitynowy. Zmniejsza się również ilość AGE, HCA oraz akrylamidu (toksycznego związku reakcji Maillarda).
Promieniowanie zakresu mikrofal jest szkodliwe jedynie na organizmy żywe (także nie wkładamy chomika czy świnki morskiej :)).
Nie należy obawiać się kuchenki mikrofalowej w kwestii zagrożenia naszego zdrowia. O wiele groźniejszy może okazać się bezprzewodowy router czy telefon komórkowy – a są to rzeczy, z którymi mamy do czynienia niemalże cały czas.
Źródła:
http:// www.emeraldinsight.com/doi/ abs/10.1108/ 00346659510088654
http:// www.health.harvard.edu/ staying-healthy/ microwave-cooking-and-nutri tion
http:// www.foton.if.uj.edu.pl/ documents/12579485/ 3a4921b9-d9f8-4da3-b076-6dd 8d4efcb61
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19397724
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9709255