Pewnie wielu z Was się zastanawia – jak schudnąć z twarzy? Utrata tkanki tłuszczowej jest wyzwaniem samym w sobie, nie mówiąc już o określonym obszarze ciała.
Dodatkowo tłuszcz szczególnie na twarzy jest nieco frustrującym problemem.
Na szczęście jest parę strategii, które pomogą wyeliminować ten problem.
Zapewne wielu z Was zaskoczy ta informacja – badania pokazują że ćwiczenia mięśni twarzy mogą być wykorzystywane do poprawy wyglądu, opóźniania procesu starzenia się i do poprawy siły mięśni.
Ćwiczenia te polegają m.in na wypełnianiu policzków powietrzem i popychaniu go z boku na bok, naprzemiennym napinaniu warg po bokach i utrzymywaniu uśmiechu podczas zaciskania zębów przez kilka sekund.
Chociaż dowody są ograniczone, w jednym z przeglądów stwierdzono, że mogą one budować napięcie mięśniowe na twarzy.
Badanie na 15 kobietach wykazało, że wykonywanie takich ćwiczeń dwa razy dziennie przez 8 tygodni zwiększyło grubość mięśni i wizualnie odmłodziło twarz.
Należy jednak pamiętać, że pomimo interesujących wyników, wciąż brakuje badań w tym temacie.
Należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa umiejscowiona na twarzy wynika z nadmiaru ogólnej tkanki tłuszczowej. Utrata wagi odchudzi więc nie tylko ciało, ale i twarz. Dlatego pomocne będą wszelkie zabiegi, które pomogą w redukcji ogólnej tkanki tłuszczowej.
Ćwiczenia mięśni twarzy mogą być wykorzystywane do poprawy wyglądu, opóźniania procesu starzenia się i do poprawy siły mięśni.
Najprostszym z nich jest picie większej ilości wody. Jedno małe badanie u osób starszych pokazało, że woda pita podczas śniadania pozwoliła zmniejszyć spożycie kalorii o 13%.
Co więcej, uważa się że odpowiednie nawodnienie zmniejsza retencję płynów, co zapobiega również obrzękom twarzy.
Alkohol ma wysoką kaloryczność, a mało składników odżywczych i może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem przybierania na wadze.
Dodatkowo działa moczopędnie i może powodować retencję płynów, co prowadzi do większego ryzyka obrzęków twarzy.
Według wytycznych US Dietary Guidelines umiarkowane picie alkoholu definiuje się jako maksymalnie dwa drinki dziennie dla mężczyzn i do jednego drinka dziennie dla kobiet.
Jeżeli nie jesteś osobą trenującą – pamiętaj że wszelkie ciasta, krakersy i makarony są największymi sprawcami przyrostu masy ciała.
Woda pita podczas śniadania pozwoliła zmniejszyć spożycie kalorii o 13%.
Te bomby węglowodanowe są przetworzone oraz pozbawione składników odżywczych i błonnika. Zawierają niewiele oprócz cukru i kalorii.
Ponieważ zawierają bardzo mało błonnika, są szybko trawione, co prowadzi do nagłych skoków i spadków poziomu cukru we krwi. Zwiększa to tendencję przejadania się.
Jedno duże badanie, w którym analizowano diety 42 696 dorosłych w okresie pięciu lat wykazało, że większe spożycie rafinowanych węglowodanów wiązało się ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej brzusznej.
Należy pamiętać, że żadne badania nie dotyczyły bezpośredniego wpływu przetworzonych węglowodanów na tłuszcz znajdujący się na twarzy. Jednakże ich zamiana na pełnoziarniste produkty zbożowe może pomóc w ogólnej utracie wagi, co pośrednio przełoży się również na wygląd twarzy.
Cechą charakterystyczną nadmiernego spożycia sodu jest zatrzymywanie wody, które może spowodować obrzęki twarzy.
Kilka badań wykazało, że wyższe spożycie sodu może zwiększyć retencję płynów, szczególnie u osób, które są bardziej wrażliwe na działanie soli.
Przetworzona żywność stanowi około 77% spożycia sodu w przeciętnej diecie, więc należy nie tylko ograniczyć solenie, ale i również zmniejszyć spożycie przetworzonego mięsa czy produktów instant.
Jak widać, istnieje kilka metod jak schudnąć z twarzy.
Przestrzeganie diety, regularne wykonywanie ćwiczeń i zmiana nawyków to skuteczne sposoby na zwiększoną utratę tłuszczu i odchudzanie twarzy.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej zebrać wszystkie wskazówki w całość i wdrożyć do swojego życia.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4190816/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24327764 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29365050 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18589036 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17519319 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18385417 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21790610 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25041559/ https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/moderate-drinking.htm https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10049982 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17023705/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19173770 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409798/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8306484 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1910064