Srebro koloidalne jest popularnym środkiem medycyny alternatywnej.
Jego zwolennicy twierdzą, że jest to panaceum na wszelkiego rodzaju zakażenia i choroby, od przeziębienia po nowotwory.
Jednak stosowanie srebra koloidalnego jest kontrowersyjne i wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi.
Srebro koloidalne to bardzo drobne cząsteczki srebra zawieszone w cieczy.
Wielkość cząstek srebra w koloidalnym srebrze może być różna, ale niektóre są tak małe, że określa się je jako „nanocząstki”. Oznacza to, że mają mniej niż 100 nm i są niewidoczne gołym okiem.
Zanim opracowano dzisiejsze antybiotyki, srebro koloidalne było używane jako uniwersalny lek na różne infekcje i choroby.
Ostatnio srebro koloidalne przeżywa swój renesans, a niektórzy twierdzą, że może ono zastąpić antybiotyki lub inne terapie medyczne w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.
Niektórzy twierdzą również, że może pomóc w leczeniu chorób, takich jak borelioza, gruźlica, a nawet HIV / AIDS.
Osoby stosujące srebro koloidalne nakładają je na skórę, lub przyjmują w postaci suplementów diety.
Zanim opracowano dzisiejsze antybiotyki, srebro koloidalne było używane jako uniwersalny lek na różne infekcje i choroby.
Srebro koloidalne ma przypisanych kilka właściwości.
Przed odkryciem antybiotyków srebro koloidalne było popularnym środkiem przeciwbakteryjnym.
Badania in vitro wykazały, że może zabić wiele rodzajów bakterii.
Przekłada się to na stosowanie srebra w niektórych produktach opieki zdrowotnej, takich jak kremy na rany czy opatrunki.
Jednakże działanie przeciwbakteryjne nie zostało przetestowane na ludziach, w obawie przez skutkami ubocznymi związanymi ze spożyciem srebra.
Niektóre badania sugerują, że nanocząsteczki srebra mogą pomóc w zabiciu związków wirusowych.
Jednak ilość nanocząstek w koloidalnym roztworze może być różna, a ostatnie badania wykazały, że srebro koloidalne jest nieskuteczne przy zabijaniu wirusów, nawet w warunkach in vitro.
Żadna z prac naukowych nie badała działania przeciwwirusowego u ludzi, więc brakuje dowodów na poparcie jego zastosowania.
Jedno badanie in vitro wykazało, że srebro może zatrzymać wzrost niektórych szczepów grzybów.
Jednak wiele produktów może zabić grzyby w probówce, co nie oznacza, że w organizmie ludzkim będzie takie samo działanie.
W chwili obecnej niewiele jest dowodów na poparcie twierdzenia, że srebro koloidalne jest wiarygodnym miejscowym środkiem przeciwgrzybiczym.
Ponadto w żadnym badaniu nie badano wpływu spożywania srebra koloidalnego na infekcje grzybicze u ludzi.
Tak naprawdę wciąż jesteśmy wystawieni na działanie srebra. Występuje ono w bardzo małych ilościach w wodzie pitnej, pożywieniu, a nawet w powietrzu, którym oddychamy.
Jako związek, srebro naturalne uważa się za całkiem bezpieczne. Jednak ryzyko związane ze srebrnymi nanocząsteczkami nie jest dobrze znane, a spożycie srebra koloidalnego uważa się za niebezpieczne.
Największym ryzykiem związanym z przewlekłą ekspozycją na srebro koloidalne jest argyria. Jest to choroba, która zmienia kolor skóry na niebiesko-szary ze względu na nagromadzenie cząstek srebra w ciele i skórze. Osady srebra mogą również występować w jelitach, wątrobie, nerkach i innych narządach.
Nie dziwi fakt, że argyrię najłatwiej nabyć przyjmując suplementy ze srebrem. Uważa się, że aby rozwinąć tę chorobę, należy spożywać związki srebra przez długi czas. Nie są jednak znane dokładne ilości i ramy czasowe, które mogłyby spowodować argyrię.
Rzeczywiste ryzyko związane z przyjmowaniem nanocząsteczek, które mogą być obecne w koloidalnych produktach ze srebra, również nie jest znane.
Srebro występuje w bardzo małych ilościach w wodzie pitnej, pożywieniu oraz powietrzu.
Jednak biorąc pod uwagę, że cząstki te łatwiej przenikają do komórek i prawdopodobnie pokonują barierę krew-mózg, są uważane za prawdopodobne zagrożenie dla zdrowia.
Nałożenie koloidalnego srebra na skórę jest mniej ryzykowne. Jeśli jednak roztwór zawiera bardzo małe nanocząsteczki, skóra może je wchłonąć.
Co więcej, gdy używa się srebra na otwartej ranie, można doświadczyć zlokalizowanej argirii z powodu nagromadzenia się srebra w tkance.
Warto podkreślić, że istnieje również alergia na srebro, choć występuje rzadko.
Produkty ze srebrem koloidalnym mogą się znacznie różnić pod kątem składu, więc ich działanie nie będzie takie samo.
Należy pamiętać, że srebro koloidalne nie ma żadnych funkcji w organizmie ludzkim i nie ma żadnych znanych korzyści przy przyjmowaniu doustnym.
Biorąc pod uwagę ryzyko i brak udowodnionych korzyści, stosowanie srebra koloidalnego nie jest dobrym pomysłem.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2673971/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23771576 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22928774 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27899918 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25543008 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28809275 https://www.hindawi.com/journals/aps/2010/910686/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20583805 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23017226 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27747311 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3003978/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15114827 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27649147 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23017226 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22781012 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24231525 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24004310 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4544430/