Kupa rządzi Światem!

Tak, tak… Nie przecierajcie oczu ze zdziwienia 😉 Dzisiejszy temat to właśnie kupa!  Może przyprawia o lekkie obrzydzenie, ale w zasadzie to rzecz naturalna od zarania dziejów. I jak powiedział mi kiedyś pewien pan profesor:

Kupa rządzi Światem!

Nie bez powodu mówi się też o „siedzeniu na tronie” myśląc o wypróżnianiu 😉

Pozycja w toalecie

Od razu może nawiąże do tych posiedzeń, gdyż pozycja w jakiej się wypróżniamy nie jest bez znaczenia! Jestem przekonana, że niestety wiele osób robi to nieprawidłowo…

Może nie uwierzycie, ale pewien izraelski lekarz przeprowadził badanie, w którym niespełna 30 uczestników miało wypróżniać się w trzech pozycjach:
– siedzącej, tak jak to robimy teraz,
– zwisając nad bardzo małą toaletą,
-kucznej, tak jak to robiono od zawsze.
Wyniki?
Oddawanie stolca w pozycji kucznej trwało ok 50 sekund i dawało uczucie pełnego wypróżnienia. Patrząc w powyższym badaniu na to, jak siedzimy na sedesie teraz, dawało rezultat średnio 130 sekund i powodowało brak poczucia całkowitego wydalenia mas kałowych.
Grupa może i nie duża, badanie wcale nieskomplikowane, a jakieś informacje już nam daje.

Na obrazku poniżej wytłumaczenie całej sprawy, uwzględniając naszą anatomię.

kupa rządzi światem

Nawiązując jeszcze do uczucia pełnego bądź niepełnego wypróżnienia chciałabym wspomnieć o tym, że istnieje coś takiego jak defekacja jednorazowa i dwuetapowa. W 70% przypadków u ludzi zdrowych defekacja jest jednorazowa, u 25% zachodzi dwuetapowo, a 5% osób dotyczy typ mieszany lub nieokreślony.
Gdy oddawanie stolca jest jednorazowe – nie ma większych problemów. Natomiast gdy mamy do czynienia z dwuetapowym wypróżnianiem, czyli oddawaniem stolca raz, ale z uczuciem niepełnego wypróżnienia i czekamy na kolejny etap (co może trwać nawet dobre kilkadziesiąt minut!), a do tego próbujemy wymusić wydalenie mas kałowych, to sytuacja taka powodować może między innymi rozwój hemoroidów. U 90% osób z hemoroidami obserwuje się dwuetapowy typ defekacji. Dowiedziono także, że dodatkowe napięcie tłoczni brzusznej doprowadzić może do problemów sercowo-naczyniowych i nadciśnienia.

Problem ten zwykle towarzyszy nam od samego dzieciństwa i trudno jest ten nawyk zmienić. Zdecydowanie wskazane jest jednak po pierwszym wypróżnieniu wyjść z toalety i odczekać aż masa kałowa zacznie znów napierać (nawet jeśli to ma trwać zaledwie kilka minut). Zwracajcie także uwagę na dzieci przesiadujące na nocniku 10-15 min, czy dłużej – nie jest to poprawne.

Długie posiedzenia i wygodne toalety, które teraz mamy zdecydowanie nie sprzyjają poprawnemu oddawania stolca. A do tego zwykle nie można się już przyjrzeć temu co wydaliliśmy, a uwierzcie, że postać, barwa i zapach stolca mają ogromne znaczenie i dają nam wiele informacji o stanie naszego zdrowia.

Postać stolca

kupa rządzi światem

O konsystencji naprawdę krótko. Najbardziej pożądany jest numerek 4 ze zdjęcia powyżej. Jak to określiły kiedyś moje koleżanki po fachu: „Ferrari wśród kup”!
Im bliżej „jedynki” tym zwykle czas pasażu jest dłuższy i taka konsystencja towarzyszy zaparciom, a odwrotnie patrząc, im bliżej „siódemki” tym przechodzenie stolca przez jelita przebiega szybciej, a więc możemy tu mówić najczęściej o biegunkach.

Dlaczego stolec jest brązowy?

Sprawa ma związek z naszą krwią. Miliony czerwonych krwinek w jednej sekundzie powstają i rozpadają się. W czasie rozpadu czerwony barwnik przybiera barwę zieloną, a następnie żółtą (tak jak „siniaki” na ciele). Część żółtego barwnika wydalana jest wraz z moczem, a część trafia przez wątrobę do jelit, gdzie bakterie przyczyniają się już do przeistoczenia wszystkiego na kolor brązowy, czy brązowo-żółty.

Co zawiera się w słowie „wszystko”?
Kał to głównie woda, w dalszej kolejności bakterie, włókna pokarmowe (im więcej błonnika spożywamy, tym więcej stolca wydalamy), złuszczone komórki nabłonka jelit, a także pozostałości lekarstw, barwników oraz cholesterol.

Nieprzyjemny zapach

Zwykle przy biegunce wypróżnianiu towarzyszy charakterystyczny kwaśny odór lub zapach gnilny. Przy tym pierwszym stolec jest raczej bardziej wodnisty i przyczyna biegunki leży w jelicie cienkim. Gdy kał zawiera więcej śluzu, czasami nawet krew, wówczas raczej rozwolnienie zaczyna się dopiero od jelita grubego.

Jeśli już mowa o krwi w kale, to od razu wyjaśnię, że jeśli pojawia się ona przy oddawaniu stolca i jest to jasny kolor, krwawienie wówczas pochodzi z końcowych części przewodu pokarmowego (jelito grube). Natomiast gdy stolec jest ciemny, wręcz czarny, może to świadczyć o krwawieniu w górnych odcinkach przewodu pokarmowego (żołądek, dwunastnica).

Najważniejsze informacje przedstawione w artykule:

  • przy wypróżnianiu słuszna jest pozycja kuczna, warto więc stawiać sobie coś pod nogami w momencie zasiadania na tron
  • stolec nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki
  • defekacja powinna być jednorazowa, ewentualnie do toalety można wrócić ponownie od chwili pierwszego wypróżnieniu
  • gdy kolor jest inny niż brązowy czy żółto-brązowy powinniśmy zainteresować się bardziej swoim zdrowiem, gdyż coś może w naszym organizmie szwankować
  • KUPA RZĄDZI ŚWIATEM! 🙂
Piśmiennictwo:
Giulia Enders, Historia wewnętrzna. Jelita - najbardziej fascynujący organ naszego ciała.
Elena I. Sklianskaja, Dolegliwości przewodu pokarmowego. Leczenie bez lekarstw.

Najnowsze wpisy

Na co pomaga cynk? Poznaj korzyści zdrowotne cynku
Czy czosnek jest zdrowy? Komu może zaszkodzić?
Jak zmniejszyć apetyt? 11 sposobów na opanowanie głodu
Tagi: