fbpx

Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych

Rozpoczęcie diety wiąże się z restrykcyjnymi ograniczeniami, w których nie tak łatwo wytrwać. Codzienne pokusy, niepohamowany apetyt czy propozycje od znajomych – zdecydowanie nie ułatwiają zadania. Co jednak zrobić, aby znaleźć w sobie motywację i siłę do walki? Przedstawiamy najlepsze sposoby, jak wytrzymać na diecie.

Jak wytrzymać na diecie – 9 skutecznych sposobów

Każda osoba będąca na diecie doskonale wie, jak ciężko jest wytrwać w postanowieniu. Często przychodzą wówczas takie chwile, że po prostu masz już dosyć i mówisz sobie „poddaję się”. Jednak z tyłu głowy masz świadomość tego, że możesz zaprzepaścić dotychczasowe efekty – a wcale przecież tego nie chcesz.

Zastosuj poniższe wskazówki – jak wytrzymać na diecie i osiągnij wyznaczony cel!

1. Pomyśl o tym, co naprawdę Cię motywuje

Sporządź listę uwzględniającą wszystkie najważniejsze korzyści, jakie przyniesie Ci stosowana dieta. Pomogą Ci one, kiedy przyjdzie gorszy okres i stracisz motywację. Miej tę listę zawsze w zasięgu ręki i odwołaj się do niej, gdy poczujesz, że potrzebujesz przypomnienia, po co to wszystko tak naprawdę robisz.

nożyczki i dwa spinacze do papieru obok otwartego spiralnego notesu

2. Jak wytrzymać na diecie? Zawsze miej przy sobie zdrowe przekąski

Trzymanie się diety jest nadzwyczaj trudne podczas wyjazdów i dłuższych nieobecności w domu. W takich sytuacjach, kiedy dopadnie Cię głód, możesz chwycić się wszystkiego, co tylko masz pod ręką. Jeśli będziesz przechodził obok piekarni, z której ulatniają się smakowite zapachy ciepłych pączków i rogalików, bez wątpienia nie będziesz mógł się oprzeć. Zadbaj więc o to, aby zawsze mieć przy sobie zdrową przekąskę, która poskromi wilczy apetyt i uchroni Cię przed podjęciem złej decyzji.

3. Mów otwarcie o swojej diecie

Powiedz znajomym o tym, że stosujesz dietę i nie zaprzestaniesz, dopóki nie osiągniesz wyznaczonego celu. Będziesz mieć wtedy większą motywację, aby wytrwać w postanowieniu i udowodnić innym, że nie rzucasz słów na wiatr.

Według psychologów osoby, które podejmują publiczne zobowiązanie, są bardziej zmobilizowane i osiągają lepsze rezultaty.

4. Nie rezygnuj całkowicie z przyjemności

Odmawianie sobie wszystkich przyjemności wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla Twojego stanu psychicznego. Jeśli dostałeś zaproszenie na grilla od znajomych, wcale nie musisz z niego rezygnować. Zaproponuj przyniesienie swojej sałatki na bazie zdrowych składników i porcje skrzydełek, czy szaszłyków, dzięki czemu nie będziesz musiał się ograniczać, a Twoi znajomi z pewnością ucieszą się Twoją obecnością oraz chęcią pomocy w przygotowaniu jedzenia.

5. Jak wytrwać na diecie ? Otaczaj się dobrymi ludźmi

Ludzie potrzebują wsparcia drugiej osoby i pozytywnych opinii, aby łatwiej było im zachować motywację. Spędzaj więc czas z ludźmi, którzy będą Cię wspierać i pomogą przetrwać trudne chwile. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci wtedy stosować się do wytycznych diety i osiągnąć to, czego pragniesz.

Dodatkowo dobrym pomysłem będzie znalezienie osoby, która również jest na diecie i ma podobne cele. Wzajemnie będziecie się mobilizować i podnosić na duchu.

6. Jak wytrzymać na diecie? Nie poddawaj się

Pamiętaj, nikt nie jest doskonały i każdemu zdarzają się potyczki. Nie rezygnuj z diety, dlatego że raz nie potrafiłeś się opamiętać. Wielu ludzi odpuszcza w takich chwilach, myśląc sobie: „Skoro i tak zjadłem już pizze na obiad, to zjem jeszcze ciasto, czekoladę i cukierka, bo i tak dieta poszła na marne”. Niestety to zły tok myślenia. Jeśli zdarzy Ci się chwila załamania i nie zastosujesz się do zasad diety, spróbuj jednak powiedzieć sobie: „Trudno, skoro zjadłem niezdrowy obiad, to teraz muszę dążyć do zdrowej kolacji”.

Wybacz sobie, bo jeden błąd nie zaprzepaści Twoich postępów, ale już ich cała masa – TAK.

7. Jak wytrwać na diecie? Nagradzaj się

Cykliczne nagradzanie się za swoje sukcesy jest świetnym sposobem na to, aby wytrzymać na diecie. Jeśli kolejny tydzień udało Ci się wytrwać w postanowieniu – zrób dla siebie coś miłego. Jednak pamiętaj, żeby wybierać odpowiednie formy nagrody.

 

8. Miej realistyczne oczekiwania

Wyznaczenie sobie celu – bez wątpienia jest motorem napędzającym do działania. Jednak jeśli Twoje oczekiwania są mało realistyczne, trudniej będzie Ci wytrwać na diecie. Trzeba zdać sobie sprawę, że efekty nigdy nie przyjdą natychmiastowo i potrzeba trochę czasu oraz wysiłku, aby uzyskać upragnione rezultaty. Zamiast załamywać ręce na to, że straciłeś tylko 5 kg, a nie 10 kg – lepiej ciesz się każdym swoim postępem. Pamiętaj, że każdy mały krok zbliża Cię do wyznaczonego celu.

maluch stoi przed beżowymi betonowymi schodami

9. Jak wytrzymać na diecie – skorzystaj z pomocy specjalisty

Stosowanie diety pod nadzorem zaufanego dietetyka jest najlepszym sposobem na szybkie rezultaty.
Dobry dietetyk ułoży dla Ciebie plan żywieniowy dostosowany do Twoich potrzeb, możliwości i preferencji smakowych. Ponadto zadba również o Twoje zdrowie psychiczne i odpowiednią dawkę motywacji.

Pamiętaj jednak, aby racjonalnie wybrać specjalistę i niekoniecznie sugerować się pięknym profilem na instagramie.

Podsumowanie

Utrzymanie diety to nie lada wyzwanie i sprawdzian charakteru. Pokaż więc na co Cię stać i udowodnij sobie i innym, że potrafisz osiągnąć, to czego pragniesz. Wszystko w Twoich rękach!

„Bez względu na to, ile popełniasz błędów, albo jak wolno idą postępy, i tak jesteś przed tymi, którzy nie próbują wcale”. T. Robbins

 

Przeczytaj także:

Dlaczego nie mogę schudnąć? 10 powodów, przez które nie chudniesz

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1308011/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312817/
https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/guidelines/ob_gdlns.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21852063/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ejsp.674
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18617080/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16339128/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15796642/

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: