fbpx

Czy dieta może wyleczyć nowotwór?

Czy właściwe odżywianie może zlikwidować nowotwór? Czy istnieje skuteczny system żywieniowy lub chociaż pomocny suplement?

Pomimo rozwoju medycyny, wciąż nie ma stuprocentowej pewności, by wyleczyć nowotwór.

Dlaczego?

Powodem jest polimorfizm – każda taka choroba jest inna, atakująca inne narządy, o różnym stopniu nasilenia (stopień proliferacji Ki-67).

Do tej pory powstało wiele systemów, które rzekomo mogą wyleczyć organizm człowieka. Oprócz medycyny konwencjonalnej mającej do zaoferowania celowaną chemioterapię, radioterapię czy leczenie chirurgiczne – chciałbym poruszyć kwestie alternatywne.

Nie będę opisywał wszystkich możliwych sposobów takich jak np. gelotologia (terapia śmiechem) czy apiterapia (leczenie produktami pszczelimi). Skupię się jedynie na najpopularniejszych systemach żywieniowych oraz suplementach – które niejako ,,wyleczą” nowotwór.

Każda taka choroba jest inna, atakująca inne narządy, o różnym stopniu nasilenia.

Terapia Gersona

Opracowana przez dr. Maxa Gersona terapia polega na wypijaniu co godzinę jednej szklanki świeżo wyciśniętych warzyw i owoców. Dodatkowo przyjmuje się suplementy takie jak wyciąg z tarczycy, potas czy płyn Lugola. Tłuszcz ograniczony jest do minimum.

top-view-1248949_1920

Chory wykonuje lewatywy z kawy, która rzekomo poszerza drogi żółciowe i zwiększa wydalanie toksyn. Pomimo braku potwierdzenia skuteczności, zaletą tego systemu jest skupienie się na całym człowieku oraz wzięcie pod uwagę aspektu psychicznego. Terapia ta jednak jest bardzo wymagająca i droga, co uniemożliwia wielu osobom podjęcie próby wyleczenia.

Terapia polega na wypijaniu co godzinę jednej szklanki świeżo wyciśniętych warzyw i owoców.

Zaciekawionych odsyłam do książki „Cud Terapii Gersona”. Osobiście nie specjalnie mnie przekonała ze względu na subiektywność (autorką jest córka Maxa Gersona) oraz podawanie zaledwie pojedynczych przypadków wyleczenia.

Dieta ketogeniczna

W założeniu polega na odcięciu paliwa rakowi poprzez twierdzenie, że komórki nowotworowe uzyskują energię beztlenowo. Żywią się więc cukrem (efekt Warburga). Dieta ketogeniczna ogranicza węglowodany na rzecz tłuszczy.

abstract-1238248_1920

Z kwasów tłuszczowych powstaje alternatywne paliwo dla organizmu – ciała ketonowe.

Jest to logiczne, więc dlaczego nie można po prostu „zadusić” nowotworu?

Otóż pojawiła się nowa hipoteza, potwierdzona eksperymentalnie, wobec której choroba ta żywi się również aminokwasami, ketonami czy mleczanami (odwrotny efekt Warburga). Oznacza to, że raka nie można zagłodzić, co było wiadomo chociażby z racji tego, że znaczna część pacjentów onkologicznych jest niedożywiona.


Pomimo to dieta ketogeniczna może być stosowana do leczenia niektórych nowotworów (np. białaczki i chłoniaki), co potwierdza prywatnie wiele wyleczonych osób z przebytą chorobą onkologiczną.

Iscador

Najprościej mówiąc, jest to wyciąg z jemioły (jabłoniowej lub dębowej). Dzięki zawartości wielu związków czynnych (np. cholina, kwas ursolowy, ksantofile czy flawonoidy) jest z powodzeniem stosowana w medycynie alternatywnej.

mistletoe-berries-16393_1920

Hamuje podziały komórek nowotworowych, łagodzi skutki uboczne leczenia konwencjonalnego oraz pobudza aktywność komórek odpornościowych. Badania, mimo iż są ubogie, potwierdzają skuteczność wyciągu z jemioły w zmniejszaniu skutków ubocznych chemioterapii.

Duże dożylne dawki witaminy C

Ten propagowany w środowisku naturopatów sposób na wyleczenie nowotworu nie ma dużego poparcia w badaniach naukowych. Wedle teorii, poprzez dożylne podanie witaminy C (w postaci askorbinianu sodu), krew staje się wysycona i osiąga duże stężenie tejże witaminy.

orange-428070_1920

Witamina ta może polepszyć rokowania pacjentów po chemioterapii. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym kierunku.

Olej z konopi

Substancje w nim zawarte hamują wzrost komórek guza. Olej ten polecany jest szczególnie do leczenia raka mózgu (glejaka). Ponadto jedna z jego leczniczych substancji hamuje rozrost raka piersi, zmniejsza przerzuty raka płuc oraz liczbę komórek raka prostaty. Jest dużo badań na temat korzystnego wpływu oleju z konopi.

Wnioski

Nie ma pewnych metod na wyleczenie chorób onkologicznych. Jednak zdrowy styl życia, pozytywne nastawienie i powyższe systemy oraz suplementy mogą polepszyć rokowania i zwiększyć skuteczność leczenia farmakologicznego oraz szansę na remisję choroby.

Źródła:
http://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/gerson-pdq#section/all
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Metabolizm-komorek-nowotworowych/
https://journals.viamedica.pl/nowotwory_journal_of_oncology/article/view/35147
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15460213
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25136622
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24766319
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24672577
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23133496
http://www.nature.com/bjc/journal/v95/n2/abs/6603236a.html
http://jpet.aspetjournals.org/content/308/3/838.abstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20859676
http://www.nature.com/onc/journal/v27/n3/abs/1210641a.html
http://www.nature.com/onc/journal/v27/n3/abs/1210641a.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12746841?dopt=Abstract

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: