fbpx

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?

Zastanawiasz się, czy warto iść do dietetyka i czy faktycznie pomoże Ci on pokonać nadwagę lub problemy zdrowotne? Obawiasz się, że wyrzucić pieniądze w błoto i nic nie uda Ci się osiągnąć? Dowiedz się, kiedy warto udać się na wizytę do poradni dietetycznej i w czym może Ci ona pomóc.

Kim jest dietetyk i w czym może Ci pomóc?

Na wstępie należy zaznaczyć, że dietetyk nie jest tylko pogromcą tkanki tłuszczowej, ale również specjalistą w naturalnym leczeniu wielu chorób. Pomaga on na różne problemy zdrowotne i wizerunkowe. Edukuje ludzi w zakresie odżywiania i budzi świadomość wpływu jedzenie na stan zdrowia i komfort życia.

Co możesz zyskać, dzięki odpowiedniej diecie?

  • Osiągniesz wymarzoną sylwetkę
  • Pozbędziesz się tkanki tłuszczowej
  • Zyskasz zdrowie
  • Zwiększysz poziom energii
  • Polepszysz samopoczucie
  • Pozbędziesz się uporczywych objawów i dolegliwości
  • Poprawisz stan skóry, włosów i paznokci
  • Zredukujesz poziom cellulitu
  • Zrównoważysz poziom hormonów
  • Poprawisz libido

Czy warto iść do dietetyka, aby schudnąć?

Zapewne znasz osoby, które schudły same bez pomocy dietetyka i chwaliły się osiągniętym rezultatem. Jednak czy ich efekty były długotrwałe? Czy pozbyły się one nadmiernych kilogramów raz na zawsze? W większości przypadków niestety nie. Masa ciała zazwyczaj szybko spada przez stosowanie zbyt restrykcyjnej diety, a później powraca niczym bumerang.

Stosowanie diet na własną rękę często powoduje również szereg skutków ubocznych. Źle zbilansowana dieta doprowadza do znaczących niedoborów, które prędzej czy później dają o sobie znać w postaci wypadania włosów, pogorszenia stanu cery, a nawet poważnych problemów zdrowotnych.

 

Faktycznie istnieją przypadki, gdzie osoby skutecznie poradziły sobie z redukcją masy ciała samodzielnie, ale wymagało to od nich silnej determinacji oraz pokory. Zdobyli oni także podstawową wiedzę z zakresu odżywiania i uczyli się na własnych błędach. Bywały wzloty i upadki, dlatego czas odchudzania również się wydłużył.

Jeśli chcesz schudnąć, oczywiście możesz próbować sam, ale czy rezultaty będą zadowalające? Czy nie nabawisz się po drodze niedoborów pokarmowych, problemów hormonalnych i zdrowotnych? Czy masa ciała nie powróci w zawrotnym tempie z podwójną siłą? Stawiamy to pod dużym znakiem zapytania.

Dlaczego warto iść do dietetyka?

Do dietetyka warto udać się, kiedy chcesz szybko i skutecznie schudnąć bez efektów ubocznych. Dobry specjalista najpierw zapozna się ze stanem Twojego zdrowia, trybem życia i nawykami żywieniowymi, które ułatwią rozpoznanie przyczyny nadwagi. Dzięki temu będzie mógł wprowadzić odpowiednią strategię działania i efektywny plan żywieniowy. Wówczas możesz być pewien, że dieta będzie dostosowana do Twoich potrzeb i przyniesie najlepsze efekty. Ponadto nie doprowadzi do pogorszenia stanu Twojego zdrowia, samopoczucia, kondycji, cery czy włosów, jak to często bywa podczas odchudzania się samemu.

Dlaczego warto iść do dietetyka z problemem nadwagi?

Bardzo często okazuje się, że osoby zmagające się z nadwagą moją również problemy zdrowotne, które ograniczają możliwości redukcji masy ciała. Możemy tutaj wymienić zaburzenia hormonalne, PCOS, dysbiozę jelitową, przewlekły stan zapalny czy insulinooporność. Zazwyczaj takie osoby nie mają nawet pojęcia, że coś jest nie tak i dopiero wizyta u dietetyka okazuje się zbawienna.

W tej grupie możesz być również i Ty, więc Twoja nadwaga wcale nie musi być skutkiem nadmiernej konsumpcji żywności. Być może przyczyna tego jest zupełnie inna i zmagasz się z różnymi zaburzeniami toczącymi się w Twoim organizmie, które powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej lub osłabiają metabolizm. Tutaj warto zaznaczyć, że nawet niewielkie odchylenia od normy mogą już niekorzystnie wpływać na procesy metaboliczne.

W takich sytuacjach wizyta u dietetyka jest szczególnie zalecana, bo problem nadwagi może się nasilić, a zaburzenia mogą przeistoczyć się w poważne schorzenia.

Czy warto iść do dietetyka klinicznego?

Mimo tego, że dietetyk z prawnego punku widzenia nie jest lekarzem i nie może wystawiać ani recepty, ani zwolnienia lekarskiego, to jednak jego rola w leczeniu wielu chorób jest nieoceniona. Dietetyka jest bowiem ściśle powiązana z medycyną, farmakologią, biologią i psychologią. Zatem dietetyk kliniczny ma naprawdę bogatą wiedzę, która jest kluczowa w profilaktyce poszczególnych jednostek chorobowych. Ponadto bazuje na holistycznym uzdrawianiu, które skupia się na przyczynie, a nie tłumieniu objawów.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto iść do dietetyka z problemami zdrowotnymi, nie zastanawiaj się zbyt długo. Wybierz sprawdzonego specjalistę i przekonaj się, że wcale nie jesteś skazany na swoją przypadłość. Odpowiednia dieta może wyciszyć chorobę, wprowadzić długotrwały stan remisji, a nawet całkowicie wyleczyć niektóre schorzenia!

W jakich chorobach pomaga dietetyk kliniczny?

Jak wybrać dietetyka?

Niestety zawód dietetyka nie został jeszcze prawnie uregulowany, a więc dietetykiem może nazywać się każda osoba po tygodniowym kursie czy szkoleniu z zakresu odżywiania. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiedni wybór specjalisty, bo możesz trafić właśnie na takie niekompetentne i niedoświadczone osoby, które nie przyniosą Ci zbyt wiele pożytku.

Podczas wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na ofertę danej poradni i ich kompetencje. Dobrym posunięciem będzie również skorzystanie z usług sprawdzonego dietetyka, który pomógł już komuś z Twoich znajomych. Podpytaj, poczytaj opinie i wtedy dopiero podejmij decyzję. Nie sugeruj się pięknym profilem na Instagramie i smakowicie wyglądającymi zdjęciami posiłków – to Ci nie pomoże.

Jeśli obawiasz się, że możesz źle trafić – serdecznie zapraszamy do naszej poradni, w której oferujemy kompleksową pomoc z zakresu odchudzania, profilaktyki chorób i psychodietetyki.

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: