fbpx

Czy odchudzanie w ciąży jest bezpieczne? Skutki zdrowotne

Ostatnimi czasy w mediach społecznościowych obserwuje się coraz większe zainteresowanie problematyką wizerunku ciała kobiety. Dążenie do wzorców atrakcyjności i obawa przed nadmiernymi kilogramami często skutkuje restrykcyjnym odchudzaniem. Niestety problem dotyczy również kobiet w ciąży. Jednak czy to w ogóle jest odpowiedzialne? Czy odchudzanie w ciąży jest bezpieczne? Zobacz, co o tym mówią badania.

 

Dla wielu kobiet ciąża jest bardzo oczekiwanym i ekscytującym etapem życia. Należy jednak pamiętać, że jest również czas zmian w organizmie ciężarnej. Przez 9 miesięcy ciało kobiety nieustannie się zmienia, zwiastując nadejście nowego członka rodziny. Do czasu rozwiązania, masa ciała może zwiększyć się nawet o dodatkowe 20%. Jest to oczywiście naturalna kolej rzeczy i wcale nie powinna nas martwić. Wręcz przeciwnie, stopniowe przybieranie na wadze powinno być powodem do radości. Oznacza to, że dzieciątko rozwija się i rośnie. To właśnie zbyt mały przyrost masy ciała powinien być sygnałem do niepokoju.

 

Czy można schudnąć w ciąży?

Ciąża to zdecydowanie nie jest czas na odchudzanie. Sposób odżywiania się kobiety w ciąży ma bowiem wpływ nie tylko na jej zdrowie, ale również na rozwój dziecka. Wiadomo przecież, że karmi w owym czasie w końcu nie tylko siebie, ale również swoje dzieciątko. Dlatego koniecznie jest zapewnienie odpowiedniej podaży pożywienia i niezbędnych składników odżywczych. Sposób odżywiania się kobiety w okresie ciąży ma bardzo duże znaczenie i niesie za sobą odległe skutki, zarówno dla zdrowia matki, jak i jej dziecka.

 

Niestety, standardowa dieta Polek z reguły nie dostarcza wszystkich tych niezbędnych składników. Pomyśl sobie, co dopiero jest na diecie niskokalorycznej! Taka dieta prawdopodobnie doprowadzi do deficytów składników odżywczych. Konsekwencje takich poczynań mogą być naprawdę niebezpieczne.

Chudnięcie w ciąży – konsekwencje

Odchudzanie w ciąży to nie są przelewki. Takie działanie niosą za sobą poważne konsekwencje w rozwoju i życiu dziecka.

Możliwe skutki odchudzania w ciąży:

  • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania płodu;
  • przedwczesny poród ;
  • poronienie;
  • zwiększona śmiertelność okołoporodowa;
  • wady rozwojowe płodu, np. bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa;
  • opóźniony rozwój psychoruchowy i poznawczy;
  • choroby dziecka;
  • słabszy rozwój dziecka.

 

Dzieci urodzone przez matki, które restrykcyjnie odchudzały się w czasie ciąży, zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Doświadczają poważnych wad wrodzonych, chorób i problemów neurologicznych, kardiologicznych oraz mają kłopoty z układem oddechowym. Ponadto okazuje się, że nieprawidłowe żywienie w kobiety w czasie ciąży niesie za sobą konsekwencje długoterminowe, takie jak zaburzenia w rozwoju biologicznym i psychomotorycznym dziecka w pierwszych latach życia oraz zwiększone ryzyko niektórych chorób w życiu dorosłym.

Według badań odpowiednie żywienie w czasie ciąży oraz w pierwszych latach życia wpływa na poziom IQ dziecka.

 

Utrata wagi w ciąży – skutki uboczne dla matki

Kobieta w czasie ciąży narażona jest na nie lada wysiłek. Jeżeli płód nie otrzyma niezbędnych składników odżywczych, pobiera je z organizmu matki. Prowadzi to oczywiście do osłabienia organizmu ciężarnej.

 

Możliwe skutki odchudzania w ciąży:

  • konieczność cesarskiego cięcia,
  • problemy z karmieniem piersią,
  • depresja poporodowa,
  • wypadanie włosów, łysienie,
  • osłabienie zębów, próchnica,
  • osłabienie kości, osteoporoza,
  • anemia,
  • niedobory pokarmowe i ich skutki.

 

Prawidłowa dieta kobiety w czasie ciąży może dwukrotnie skrócić czas porodu, ośmiokrotnie polepszyć warunki porodu, a także skrócić o 1/3 powrót matki do pełnej sprawności po porodzie.

 

Ile powinno się przytyć w ciąży?

Przy prawidłowym BMI kobiety przed poczęciem, przyrost masy ciała powinien wynosić 10 – 14 kg przez cały okres trwania ciąży. U pacjentek z nadwagą lub otyłych granica jest nieco inna i mieści się w przedziale od 7 do 9 kg. Kobietom z niedowagą zaleca się zaś przybrać nawet do 18 kg.

No, ale skąd taki duży wzrost wagi, skoro w momencie narodzin dziecko waży zaledwie 3200 – 3500 g? Oczywiście nie są to kilogramy czystej tkanki tłuszczowej. Otóż dodatkowa masa ciała spowodowana jest zmianami w ciele kobiety, jakie dokonują się w czasie 9 miesięcy ciąży, aby utrzymać dziecko i zapewnić mu prawidłowy rozwój.

 

W okresie ciąży zwiększają się bowiem kluczowe parametry. Jest to przede wszystkim: łożysko, płyn owodniowy i macica. Zwiększa się również objętość krwi i objętość piersi. Tkanka tłuszczowa to zaledwie dodatkowe 3000 – 5000 gramów, które są potrzebne, aby dać energię do karmienia piersią.
Takie dodatkowe kilka kilogramów wcale nie powinny być sygnałem do niepokoju. Waga powinna wrócić do normy w ciągu kilku miesięcy od porodu.

 

Tycie w ciąży

Często bywa tak, że waga w ciąży wzrasta o dodatkowe 20,30 kg, a nawet więcej. W takim przypadku powinna zapalić się już czerwona lampka, ponieważ to również nie jest dobre zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ponadto ciężej jest później wrócić do formy świeżo upieczonej mamuśce. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pomoc dietetyka, który określi zapotrzebowanie energetyczne i ułoży optymalny plan żywienia korzystny dla zdrowia dziecka, jak i formy kobiety.

 

W czasie ciąży nie należy podejmować żadnych prób odchudzania na własną rękę.

 

Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży

Zapotrzebowanie energetyczne na początku ciąży jest stosunkowo niewielkie. Zwiększa się natomiast pod koniec I trymestru. Jednak mimo tego, że w pierwszych tygodniach ciąży zapotrzebowanie na energię nie zmienia się za bardzo w stosunku do okresu przed ciążą, to gwałtownie zmienia się za to zapotrzebowanie na składniki pokarmowe – jest ono znacznie wyższe. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie w tym czasie o zdrowy i zróżnicowany jadłospis.

 

W II trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o 360 kcal na dzień, a w III trymestrze aż o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania na energię przed ciążą.

 

Odchudzanie w ciąży – podsumowanie

Żadna z kobiet w okresie ciąży nie powinna stosować diet odchudzających. Restrykcyjne odchudzanie w tym szczególnym czasie może prowadzić do niedoborów żywieniowych, które z kolei mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, nie tylko dla zdrowia matki, ale również zdrowia dziecka. Każda kobieta powinna być świadoma, jak ważne jest prawidłowe odżywianie i jak ogromny ma wpływ na prawidłowy rozwój ciąży.

 

 

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32618461/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5104202/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31793249/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6701747/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31833230/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31981510/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27528213/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16790095/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32022232/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/002978449500119C?via%3Dihub
https://www.nature.com/articles/0803184
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31512510/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32405778/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32996758/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32687819/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6110123/

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: