fbpx

Rotacje węglowodanowe – klucz do pięknej sylwetki

Z praktyki widzę że rotacje węglowodanowe dają świetne rezultaty pod kątem sylwetki, lepszego samopoczucia i głębszego snu. Mają również świetne działanie prozdrowotne – co zresztą widać w badaniach krwi.

Rotacje węglowodanowe – o co w tym wszystkim chodzi?

Nie ograniczamy tutaj węglowodanów (zarówno złożonych jak i cukrów), tylko umieszczamy je w odpowiednim czasie, by mówiąc prosto, ograniczyć „odkładanie tkanki tłuszczowej” poprzez poprawę wrażliwości insulinowej oraz wykorzystanie „okna anabolicznego”.

Rotacje węglowodanowe dają świetne rezultaty pod kątem sylwetki, lepszego samopoczucia i głębszego snu.

Można powiedzieć, że jest to takie sprytne manipulowanie hormonami, na miarę nowoczesnej dietetyki.

fruit-97479_1280

Carb Targeting

Węglowodany złożone spożywamy przed treningiem, a cukry proste po treningu. Rotacja ta ma sens w przypadku treningów wieczornych, kiedy posiłek po-treningowy jest ostatnim posiłkiem. Dajemy organizmowi sporo materiału do odbudowania energii podczas snu. Przykładowo, przed treningiem gulasz z kaszą gryczaną białą i surówką, po treningu koktajl z mango.

Carb Cycling

Węglowodany dajemy w zwiększonej ilości podczas dni kiedy mamy mocne, męczące treningi. W pozostałe dni węglowodany ograniczamy, zazwyczaj do wieczornego posiłku.

Carb Back Loading

Węglowodany jemy głównie w drugiej połowie dnia, zwłaszcza na kolację. Śniadanie zaczynamy od posiłku typowo białkowo-tłuszczowego np. jajecznica na boczku, jaja zapiekane z awokado itp. Przykładowa kolacja to kasza gryczana z warzywami, czekoladowe naleśniki itp.

Podsumowując:

Carb Targeting – węglowodany około-treningowo
Carb Cycling – węglowodany zależnie od dnia tygodnia
Carb Back Loading – węglowodany w drugiej połowie dnia

Wyżej omówione rotacje można ze sobą łączyć. Umiejętne ich stosowanie daje świetne rezultaty. Wspomnieć należy, że sprawdzają się głównie przy sportach średnio i wysoko intensywnych, kiedy korzystamy głównie z glikogenu.

Zależnie od celów, kaloryczność w każdym dniu może być stała. Czyli ograniczając węglowodany, zwiększamy udział tłuszczów.

Jeżeli nie jesteś sportowcem, a chcesz poprawić stan swojego zdrowia – stosuj Carb Back Loading.

Pamiętajmy, że zasady te są ogólne, a każdy z nas jest inny. To indywidualnie dobrana strategia żywieniowa jest kluczem do osiągnięcia założonych celów.

Niemniej jednak rotacje węglowodanowe mogą być bardzo pomocne, szczególnie w dietetyce sportowej.

Najnowsze wpisy

Czy warto iść do dietetyka i jak wybrać najlepszego specjalistę?
Co to jest dysbioza jelitowa? Objawy, przyczyny, skutki i leczenie
Jak wytrzymać na diecie? Niezbędny poradnik dla zdemotywowanych
Tagi: